Prosty podwajacz napięcia

Jest to niezwykle prosta i tania przetwornica podwajająca napięcie zasilania, co umożliwia osiąganie napięć wyjściowych max. 28...30V. Dużą zaletą tego układu jest brak jakiejkolwiek indukcyjności - działa on w oparciu o zasadę "pompy pojemnościowej". Wydatnie upraszcza to wykonanie urządzenia.

Wydajność prądowa jest stosunkowo niewielka (ok. 5..15mA), ale w zupełności wystarczająca do wielu zastosowań - opisywane urządzenie było wykorzystywane do zasilania stopni sterujących tranzystorami VMOS w falowniku dużej mocy, do zasilania driverów wyświetlaczy fluorescencyjnych i w układzie polaryzacji czujnika gazu. Nie są to wszystkie możliwe zastosowania.

Opis schematu
Układ US1 spełnia dwie funkcje - jest generatorem wyznaczającym częstotliwość pracy podwajacza i jednocześnie sterownikiem kluczującym przełącznik elektroniczny w postaci diod D1 i D2. Ponieważ nie zastosowano zewnętrznego układu przełączającego, wartość napięcia wyjściowego jest nieco mniejsza niż można by się było spodziewać. W praktyce, po uwzględnieniu spadku napięcia na diodach D1 i D2, na wyjściu otrzymujemy napięcie o wartości ok.:

Uwy=2*Uwe-0.7(1)-1.4(2), przy czym:
1. spadek napięcia na diodach D1 i D2. Dla diod Schottky'ego wynosi ok. 2*0.35V.
2. o tyle zmniejszona jest amplituda przebiegu na wyjściu Q układu US1.

Częstotliwość pracy przetwornicy określają wartości elementów R1, R2 i C1. Dioda D1 powoduje poprawienie symetrii przebiegu wyjściowego, dzięki czemu z pewnym przybliżeniem czas ładowania pojemności C2 jest równy czasowi przekazywania ładunku do obciążenia. Rezystor R3 i kondensator mają za zadanie ograniczenie zakłóceń generowanych przez przetwornicę do sieci zasilającej.

 

Schemat urządzenia.

Elektronika Praktyczna

 

 

 


[ Strona główna | Uwagi ]