Miniaturowy zasilacz uniwersalny

Dużą popularnością cieszą się scalone stabilizatory o regulowanym z zewnątrz napięciu wyjściowym, a najbardziej typowym przedstawicielem tej grupy układów jest LM317.

Przedstawiony układ to ultraprosty zasilacz stabilizowany wykonany w oparciu o kostkę LM317. Mostek Graetza M1 powoduje dwupołówkowe prostowanie napięcia zmiennego z transformatora zasilającego. W przypadku zasilania stabilizatora napięciem stałym mostek M1 zapobiega możliwości uszkodzenia układu przez odwrotne dołączenie biegunów. W każdej sytuacji wejście stabilizatora US1 polaryzowane jest dodatnim biegunem napięcia wejściowego. Kondensator C1 filtruje napięcie wyprostowane przez mostek, dzięki czemu przydźwięk sieci na wyjściu stabilizatora jest minimalny. Układ aplikacyjny w jakim pracuje stabilizator US1 jest klasyczny - dzielnik napięciowy R1/R2+P1 odpowiada za ustalenie wartości napięcia wyjściowego. Przy założeniu, że rezystancja R1=240...270, wartość napięcia wyjściowego możemy obliczyć ze wzoru:

Uwy=1,25*(1+(R2/R1)) [V]

Przy podanych na schemacie wartościach elementów zakres regulacji umożliwia ustalenie na wyjściu dowolnego napięcia z zakresu 1,25...25V, co jest wystarczające w większości zastosowań. Wydajność prądowa stabilizatora wynosi ok. 1A i bardzo silnie zależy od typu zastosowanego radiatora. Należy pamiętać, że przy minimalnym napięciu wyjściowym i dużym obciążeniu prądowym w strukturze układu US1 wydziela się dość duża moc, która powinna być stracona w radiatorze.

 

Schemat urządzenia.

Elektronika Praktyczna

 

 

 


[ Strona główna | Uwagi ]