Miniaturowy timer z układem LM3915

Układ US1 pracuje w swoim typowym układzie aplikacyjnym, w trybie wyświetlania punktowego. Taki tryb wyświetlania uzyskano dzięki pozostawieniu nie podłączonego wejścia MODE (k. 9 US1). W przypadku konieczności ustalenia paskowego trybu wyświetlania wejście MODE należy podłączyć do plusa zasilania (k. 3 US1). Wybór trybu wskazywania jest zależny tylko od upodobań konstruktora i nie ma wpływu na działanie układu.

Sygnał na wejście wskaźnika (k. 5 US1) podawany jest z układu różniczkującego C1, R2+P1. Po każdorazowym rozładowaniu kondensatora C1, w obwodzie C1, Prz1, R1 rozpoczyna się proces ponownego gromadzenia ładunku, czego wynikiem jest przepływ prądu przez połączone szeregowo rezystancje R2, P1. Kondensator C1 będzie ładowany do momentu wyrównania się napięć na jego okładkach. Charakterystyka czułości układu LM3915 kompensuje w pewnym stopniu nieliniowość napięcia podawanego na wejście (nieliniowość wynika ze sposobu ładowania kondensatora C1). Rezystor R1 włączony w obwód rozładowania C1 zabezpiecza styki przełącznika kasującego Prz1 przed uszkodzeniem wywołanym przepływem prądu o bardzo dużej wartości. Potencjometr P1 umożliwia ustalenie czasu odmierzanego przez US1. Zmiany zakresu wskazań można dokonać poprzez zmodyfikowanie wartości elementów C1, P1, R2.

Kondensator C2 filtruje napięcie zasilania i może mieć pojemność od 220nF..100uF. Jeżeli układ będzie zasilany z baterii, możliwe jest jego pominięcie, ponieważ wewnętrzna pojemność baterii jest wystarczającym elementem filtrującym. Uwaga ta sprawdza się tylko w przypadku baterii najwyższej jakości o małej rezystancji wewnętrznej.

Uruchomienie układu polega w zasadzie na podłączeniu go do zasilania i wstępnym wyskalowaniu potencjometru. Dzięki temu łatwo będzie korzystać z timera np. w kuchni.

 

Schemat urządzenia.

Elektronika Praktyczna

 

 

 


[ Strona główna | Uwagi ]