Laser

Laser jest to generator spójnego promieniowania elektromagnetycznego w zakresie widzialnym (światła), w którym wykorzystuje się zjawisko wzmocnienia promieniowania wskutek emisji wymuszonej; światło lasera charakteryzuje duża monochromatyczność, kierunkowość rozchodzenia się, znaczna gęstość mocy (w porównaniu ze światłem otrzymanym ze źródeł klasycznych); lasery wykorzystuje się m.in. w gramofonach cyfrowych, do obróbki trudno topliwych materiałów, w telekomunikacji, radiolokacji, holografii, medycynie (jako narzędzie chirurgiczne).
Lasery wykorzystuje się również jako 'bajery dyskotekowe'. Urządzenia obsługujące tymi laserami to tzw. skanery laserowe. W ich wnętrzu znajdują się skomplikowane układy obrotowych zwierciadeł i pryzmatów. Dzięki takim skanerom możemy uzyskać z promienia lasera nie tylko linie proste, ale także okręgi i inne figury geometryczne.

Poniżej przedstawiam sposób skonstruowania najprostszego skanera laserowego:
1. Do osi silniczka (najlepiej z magnetofonu, starej zabawki, itp.) przyklej małe lusterko pod kątem mniejszym niż 45°.
2. Ustaw wskaźnik laserowy (dioda laserowa wraz z soczewką) tak, aby znajdował się w linii prostej z osią silniczka i był skierowany w stronę lusterka.
Poniżej znajduje się ilustracja graficzna opisywanego skanera laserowego:

Gdy uruchomimy silnik, lusterko będzie odbijało promień lasera w różne kierunki, co spowoduje wyświetlenie okręgu. Jeżeli okrąg jest zbyt duży i np. nie mieści się na ścianie, należy zmniejszyć kąt lusterka.
Często w celu uwidocznienia wiązki laserowej stosuje się sztuczny dym.
Laser może być niewątpliwie dużą atrakcją dyskoteki lub domowej prywatki.

 

 

 


[ Strona główna | Uwagi ]