----------
Strony WWW Sejmu Klubu RP
----------
Strona główna - Sejm Klubu RP - Posłowie - Prawo - Odsyłacze - Poczt@
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
ROZDZIAŁ I
SEJM

Art. 1.
Wybory posłów na Sejm Klubu RP są powszechne, bezpośrednie, równe oraz przeprowadzane w głosowaniu tajnym.

Art. 2.
Do Sejmu Klubu RP wybiera się, według zasady proporcjonalności, liczbę posłów stanowiącą 10% liczby członków Klubu RP zapisanych w dniu zarządzenia przez Prezydenta wyborów, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby nieparzystej.

Art. 3.
Każdy wyborca ma jeden głos.

Art. 4.
1. Kadencja Sejmu rozpoczyna się w dniu pierwszego posiedzenia i trwa do dnia poprzedzającego zebranie się posłów na pierwszym posiedzeniu Sejmu następnej kadencji.
2. Prezydent Klubu RP zarządza wybory nie później, niż na 21 dni przed upływem kadencji Sejmu, wyznaczając okres wyborów na dni przypadające w terminie od 8 do 4 dni przed upływem kadencji Sejmu. Zarządzenie Prezydenta ogłasza się natychmiast na liście dyskusyjnej Klubu RP oraz na stronach WWW Klubu RP w terminie 2 dni od dnia jego wydania.
3. W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 2. Prezydent określa równocześnie dni, w których upływają terminy dokonania czynności przewidzianych w niniejszej ustawie (kalendarz wyborczy).

Art. 5.
1. W razie samorozwiązania Sejmu, Prezydent najpóźniej w 3 dni od dnia uchwały Sejmu o samorozwiązaniu zarządza wybory do Sejmu, wyznaczając ich okres na dni przypadające w terminie od 16 do 20 dni od daty samorozwiązania.
2. Zarządzenie Prezydenta ogłasza się natychmiast na liście dyskusyjnej Klubu RP oraz na stronach WWW Klubu RP w terminie 2 dni od dnia jego wydania. Termin zgłaszania list kandydatów trwa od 6 do 10 dnia po wydaniu uchwały o samorozwiązaniu Sejmu.

Art. 6.
1. Prawo wybierania posiada każdy członek Klubu RP, zapisany najpóźniej w 10 dniu przed upływem kadencji Sejmu, o ile nie został go pozbawiony orzeczeniem Sądu Najwyższego.
2. Prawo wybieralności posiada każdy członek Klubu RP, zapisany najpóźniej w 21 dniu przed upływem kadencji Sejmu, o ile nie został go pozbawiony orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Art. 7.
1. Głosowanie odbywa się przez 5 dni, między godziną 00:01 dnia pierwszego a godziną 23:59 dnia piątego.
2. Głosy przesyła się do Klubowej Komisji Wyborczej, w skład której wchodzą:
1) Prezydent,
2) Marszałek Sejmu,
3) Minister Sprawiedliwości.
3. Funkcję przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej pełni Prezydent Klubu RP.

Art. 8.
1. Wyniki wyborów nie mogą być ujawniane do czasu ich zakończenia.
2. Podanie do publicznej wiadomości informacji o głosach poszczególnych wyborców jest zabronione.

Art. 9.
1. Wyborca oddaje głos na określoną listę kandydatów, podając w swoim głosie kandydata tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.
2. Wyborca podpisuje swój list imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem w celu identyfikacji jego prawa do wzięcia udziału w wyborach.

Art. 11.
1. Prawo zgłaszania list kandydatów na posłów przysługuje zarejestrowanym w Klubie RP partiom politycznym poprzez ich prezesów.
2. Listy kandydatów zgłasza się do Przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej w terminie od 18 do 14 dni przed upływem kadencji Sejmu.

Art. 12.
Zgłoszenie listy kandydatów na posłów musi zawierać:
1) pełną nazwę partii zgłaszającej,
2) imiona i nazwiska lub pseudonimy oraz adresy e-mail kandydatów w ustalonej przez władze partii kolejności,
3) imię i nazwisko lub pseudonim oraz adres e-mail prezesa partii.

Art. 13.
1. Przewodniczący Klubowej Komisji Wyborczej, po otrzymaniu zgłoszenia, określonego w art. 12. potwierdza jego odbiór przez pocztę elektroniczną prezesowi partii.
2. W przypadku, gdy zgłoszenie ma wady, Przewodniczący Klubowej Komisji Wyborczej wzywa prezesa partii do ich usunięcia najpóźniej w terminie 24 godzin przed upływem terminu zgłaszania list kandydatów. Jeżeli wskazane wady nie zostaną usunięte lub kalendarz wyborczy nie pozwala na ich usunięcie, Przewodniczący Klubowej Komisji Wyborczej odmawia przyjęcia zgłoszenia. Decyzję w tej sprawie wraz z uzasadnieniem przesyła się Prezesowi danej partii.

Art. 14.
W terminie 24 godzin od chwili zakończenia głosowania Klubowa Komisja Wyborcza ustala wyniki wyborów oraz ogłasza skład nowo wybranego Sejmu.

Art. 15.
1. Jeżeli wyborca oddał głos na dwóch lub więcej kandydatów lub nie oddał głosu na żadnego kandydata z którejkolwiek listy, to głos taki uważa się za nieważny.
2. Jeżeli wyborca oddał głos niepodpisany swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem, to głos taki uważa się za nieważny.

Art. 16.
1. Klubowa Komisja Wyborcza w celu ustalenia liczby mandatów, przypadających dla poszczególnych list kandydatów, liczbę ważnie oddanych głosów na daną listę mnoży przez liczbę posłów na Sejm, a tak uzyskany iloczyn dzieli przez liczbę oddanych głosów na wszystkie listy kandydatów. Otrzymany w ten sposób iloraz o wartości liczby całkowitej oznacza liczbę mandatów przypadających danej liście kandydatów.
2. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, kolejno w odniesieniu do wszystkich list kandydatów nie zostały rozdzielone wszystkie mandaty, to pozostałe jeszcze do podziału mandaty przydziela się tym listom kandydatów, dla których wyliczone ilorazy wykazują po przecinku kolejne najwyższe wartości, uwzględniając także i te listy, które nie otrzymały jeszcze żadnego mandatu.
3. Jeżeli liście kandydatów przypada więcej mandatów, niż kandydatów na tej liście zostało zarejestrowanych, to nieobsadzone mandaty przydziela się pozostałym listom kandydatów, wykazującym kolejne najwyższe ilorazy.

Art. 17.
1. Mandaty przypadające na daną listę kandydatów uzyskują kandydaci z tej listy, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów.
2. Jeżeli dwóch lub więcej kandydatów uzyskało równą liczbę głosów uprawniającą do otrzymania mandatu z danej listy, o pierwszeństwie rozstrzyga kolejność umieszczenia ich nazwisk na liście.

Art. 18.
1. Sąd Najwyższy na podstawie sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez Przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej w dniu ogłoszenia wyników wyborów w terminie 2 dni orzeka o ważności wyboru poszczególnych posłów.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1. zawiera:
1) liczbę wyborców uprawnionych do głosowania,
2) liczbę wyborców, którzy wzięli udział w wyborach,
3) liczbę głosów nieważnych,
4) liczbę głosów ważnych,
5) liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególne listy,
6) liczbę mandatów przypadających dla poszczególnych list,
7) liczbę głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów z każdej listy,
8) imiona i nazwiska lub pseudonimy oraz adresy e-mail posłów, którym przydzielono mandaty.

Art. 19.
1. Wygaśnięcie mandatu posła następuje wskutek:
1) stwierdzenia nieważności wyboru posła,
2) utraty prawa wybieralności,
3) zrzeczenia się mandatu,
4) wypisania się z Klubu RP.
2. Wygaśnięcie mandatu posła stwierdza Sejm w drodze uchwały na podstawie odpowiednio:
1) orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie ważności wyborów,
2) orzeczenia Sądu Najwyższego o pozbawieniu praw wyborczych posła,
3) oświadczenia posła przekazanego na ręce Marszałka Sejmu,
4) wiadomości od Ministra Informacji.

Art. 20.
1. W przypadku wygaśnięcia mandatu posła Sejm stwierdzając wygaśnięcie mandatu podejmuje uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności. Przy równej liczbie głosów rozstrzyga kolejność umieszczenia kandydata na liście wyborczej.
2. Kandydat może zrzec się pierwszeństwa na rzecz kandydata z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów. Oświadczenie o ustąpieniu pierwszeństwa powinno być przesłane do Marszałka Sejmu w terminie 7 dni od zawiadomienia o przypadającym mu mandacie.
3. Jeżeli w wypadku wygaśnięcia mandatu posła podjęcie uchwały Sejmu o wstąpienie na jego miejsce kandydata z tej samej listy byłoby niemożliwe z powodu braku kandydatów, którym mandat można przydzielić, to mandat ten do końca kadencji pozostaje nieobsadzony.
 

ROZDZIAŁ II
PREZYDENT

Art. 21.
Wybory Prezydenta Klubu RP są powszechne, bezpośrednie, równe oraz tajne.

Art. 22.
Każdy wyborca ma jeden głos.

Art. 23.
1. Kadencja Prezydenta rozpoczyna się w dniu objęcia urzędu przed Sejmem Klubu RP i trwa do dnia poprzedzającego objęcie urzędu przez nowego Prezydenta.
2. Marszałek Sejmu zarządza wybory nie później, niż na 35 dni przed upływem kadencji Prezydenta, wyznaczając okres pierwszej tury wyborów na dni przypadające w terminie od 19 do 15 dni przed upływem kadencji Prezydenta i okres drugiej tury wyborów na dni przypadające w terminie od 8 do 4 dni przed upływem kadencji Prezydenta.. Zarządzenie Marszałka Sejmu ogłasza się natychmiast na liście dyskusyjnej Klubu RP oraz na stronach WWW Klubu RP w terminie 2 dni od dnia jego wydania.
3. W zarządzeniu, o którym mowa w ust. 2. Marszałek Sejmu określa równocześnie dni, w których upływają terminy dokonania czynności przewidzianych w niniejszej ustawie (kalendarz wyborczy).

Art. 24.
1. Opróżnienie urzędu Prezydenta następuje w przypadku:
a) stwierdzenia nieważności wyboru,
b) utraty prawa wybieralności,
c) zrzeczenia się urzędu,
d) pozbawienia urzędu orzeczeniem Sądu Najwyższego,
e) wypisania się z Klubu RP.
2. W razie opróżnienia urzędu Prezydenta, Marszałek Sejmu najpóźniej w 3 dni od daty opróżnienia zarządza wybory prezydenckie wyznaczając okres pierwszej tury na dni przypadające w terminie od 16 do 20 dni od daty opróżnienia urzędu i drugiej tury na dni przypadające w terminie od 27 do 31 dni od daty opróżnienia urzędu.
3. Zarządzenie Marszałka Sejmu ogłasza się na stronach WWW Klubu RP w terminie 2 dni od dnia jego wydania. Termin zgłaszania kandydatów trwa od 6 do 10 dnia po opróżnieniu urzędu Prezydenta.

Art. 25.
1. Prawo wybierania posiada każdy członek Klubu RP, zapisany najpóźniej w 21 dniu przed upływem kadencji Prezydenta, o ile nie został go pozbawiony orzeczeniem Sądu Najwyższego.
2. Prawo wybieralności posiada każdy członek Klubu RP, zapisany najpóźniej w 35 dniu przed upływem kadencji Prezydenta, o ile nie został go pozbawiony orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Art. 26.
1. Tura wyborów odbywa się przez 5 dni, między godziną 00:01 dnia pierwszego a godziną 23:59 dnia piątego.
2. Głosy przesyła się do Klubowej Komisji Wyborczej, w skład której wchodzą:
1) Prezydent,
2) Marszałek Sejmu,
3) Minister Sprawiedliwości.
3. Funkcję przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej pełni Marszałek Sejmu.

Art. 27.
1. Wyniki wyborów nie mogą być ujawniane do czasu ich zakończenia.
2. Podanie do publicznej wiadomości informacji o głosach poszczególnych wyborców jest zabronione.

Art. 28.
1. Wyborca oddaje głos na jednego kandydata.
2. Wyborca podpisuje swój list imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem w celu identyfikacji jego prawa do wzięcia udziału w wyborach.

Art. 29.
1. Prawo zgłaszania kandydatur przysługuje samym zainteresowanym.
2. Kandydatury zgłasza się do Przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej w terminie od 29 do 25 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta.

Art. 30.
Zgłoszenie kandydatury musi zawierać imię i nazwisko lub pseudonim oraz adres e-mail kandydata.

Art. 31.
Przewodniczący Klubowej Komisji Wyborczej, po otrzymaniu zgłoszenia, określonego w art. 12. potwierdza jego odbiór zainteresowanemu.

Art. 32.
1. W terminie 24 godzin od chwili zakończenia pierwszej tury Klubowa Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów oraz Prezydenta-elekta lub kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiej tury.
2. W terminie 24 godzin od chwili zakończenia drugiej tury Klubowa Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów oraz Prezydenta-elekta.

Art. 33.
1. Jeżeli wyborca oddał głos na dwóch lub więcej kandydatów lub nie oddał głosu na żadnego kandydata, to głos taki uważa się za nieważny.
2. Jeżeli wyborca oddał głos niepodpisany swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem, to głos taki uważa się za nieważny.

Art. 34.
1. Urząd Prezydenta obejmuje kandydat, który uzyskał ponad połowę ważnie oddanych głosów. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie spełnił tego wymogu, odbywa się druga tura wyborów, w której biorą udział dwaj kandydaci, którzy uzyskali kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów.
2. Druga tura odbywa się 6 dni po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów.

Art. 35.
1. Sąd Najwyższy na podstawie sprawozdania z wyborów, przedstawionego przez Przewodniczącego Klubowej Komisji Wyborczej w dniu ogłoszenia wyników wyborów w terminie 2 dni orzeka o ważności wyboru Prezydenta.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1. zawiera:
1) liczbę wyborców uprawnionych do głosowania,
2) liczbę wyborców, którzy wzięli udział w wyborach,
3) liczbę głosów nieważnych,
4) liczbę głosów ważnych,
5) liczbę głosów ważnych oddanych na poszczególnych kandydatów,
6) imię i nazwisko lub pseudonim oraz adres e-mail zwycięzcy wyborów.

Art. 36.
W przypadku stwierdzenia przez Sąd Najwyższy nieważności wyboru Prezydenta, Marszałek Sejmu zarządza nowe wybory na zasadach określonych w art. 24.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marszałek Sejmu - Piotr Czarnecki