----------
Strony WWW Sejmu Klubu RP
----------
Strona główna - Sejm Klubu RP - Posłowie - Prawo - Odsyłacze - Poczt@
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
ROZDZIAŁ I
SĄD NAJWYŻSZY

Art. 1.
Władzę sądowniczą w Klubie RP sprawuje Sąd Najwyższy.

Art. 2.
Do podstawowych obowiązków Sądu Najwyższego należy orzekanie w sprawach o wykroczenie.

Art. 3.
1. Sąd Najwyższy składa się z Prezesa Sądu Najwyższego i ławników, reprezentujących partie polityczne w Klubie RP.
2. Kadencje ławników reprezentujących partie trwają do czasu ich odwołania przez partie lub do czasu, kiedy partie, które ich desygnowały nie stracą prawa do oficjalnej działalności.

Art. 4.
Sąd Najwyższy jest w zakresie orzekania niezawisły i podlega tylko ustawom.

Art. 5.
1. Prezesem Sądu Najwyższego jest aktualnie urzędujący Minister Sprawiedliwości, który może powierzyć tę funkcję swojemu zastępcy.
2. Prezes Sądu Najwyższego reprezentuje Sąd Najwyższy.

Art. 6.
Prezes Sądu Najwyższego przewodniczy obradom Sądu Najwyższego oraz ustala porządek obrad.
 

ROZDZIAŁ II
WYKROCZENIA I KARY

Art. 7.
Za stwierdzone przez Sąd Najwyższy naruszenie zasad obowiązujących w Klubie RP, określonych w ustawach, Sąd ma prawo do nałożenia kary nagany, pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do ośmiu miesięcy, wydalenia z Klubu RP na okres od jednego do sześciu miesięcy.

Art. 8.
Za stwierdzone przez Sąd Najwyższy naruszenie zasad obowiązujących na liście dyskusyjnej Klubu RP, określonych w Ustawie o wymiarze sprawiedliwości, Sąd ma prawo do nałożenia kary odpowiadającej poszczególnemu wykroczeniu.

Art. 9.
Przy ocenie stopnia szkodliwości zabronionego czynu bierze się pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej szkody, sposób i okoliczności popełnionego czynu oraz motywację sprawcy.

Art. 10.
Naganę można orzec wtedy, gdy ze względu na charakter i okoliczności czynu lub właściwości osobiste sprawcy należy przypuszczać, że zastosowanie tej kary jest wystarczające do wdrożenia go do do poszanowania prawa i zasad panujących na liście dyskusyjnej Klubu RP.

Art. 11.
Kto wysyła:
1) listy w formie pliku HTML,
2) listy o objętości powyżej 50 KB,
3) listy o charakterze komercyjnym z wyjątkiem reklam automatycznie dołączanych przez serwery pocztowe,
4) załączniki
na listę dyskusyjną Klubu RP podlega karze nagany, pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do czterech miesięcy.

Art. 12.
Kto w rażący sposób zakłóca prawidłowe funkcjonowanie listy dyskusyjnej podlega karze wydalenia z Klubu RP na okres od jednego do sześciu miesięcy.

Art. 13.
Kto dopuszcza się kłamstwa, które w sposób znaczący narusza dobra osobiste członka Klubu RP podlega karze nagany, pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do czterech miesięcy.

Art. 14.
Kto używa wulgaryzmów, słów powszechnie uważanych za ordynarne i prostackie w listach kierowanych na grupę dyskusyjną Klubu RP podlega karze nagany, pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do trzech miesięcy, wydalenia z Klubu RP na okres od jednego do dwóch miesięcy.

Art. 15.
Kto dopuszcza się zmiany treści cytowanych listów podlega karze pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do czterech miesięcy.

Art. 16.
Kto wysyła list, w którym grozi czynem niezgodnym z prawem Klubu RP, skierowanym do innego członka Klubu RP podlega karze pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do czterech miesięcy, wydalenia z Klubu RP na okres od jednego do czterech miesięcy.

Art. 17.
Kto obraża uczucia religijne członka Klubu RP podlega karze nagany, pozbawienia praw wyborczych w Klubie RP na okres od jednego do pięciu miesięcy, wydalenia z Klubu RP na okres od jednego do trzech miesięcy.

Art. 18.
Sąd Najwyższy może zobowiązać narusząjącego ustawę o wymiarze sprawiedliwości członka Klubu RP do przeproszenia osoby poszkodowanej.

Art. 19.
W przypadku trzykrotnego obwinienia członka Klubu RP prawomocnym wyrokiem Sądu Najwyższego w przeciągu jednego miesiąca Sąd Najwyższy może orzec karę wydalenia z Klubu RP na okres od trzech do sześciu miesięcy, zaliczając wcześniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego na poczet nałożonej kary.

Art. 20.
W przypadku stwierdzenia przez Sąd Najwyższy niewypełniania przez urzędnika klubowego swoich obowiązków służbowych, może on zostać przez Sąd Najwyższy pozbawiony urzędu, który sprawuje.
 

ROZDZIAŁ III
PRZEDAWNIENIE ORZEKANIA

Art. 21.
Karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęły dwa miesiące, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Art. 22.
Karalność wykroczenia popełnionego przez Prezydenta Klubu RP, ministra lub członka Sądu Najwyższego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło osiem miesięcy.

Art. 23.
Jeżeli wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 21 dni.
 

ROZDZIAŁ IV
POSTĘPOWANIE KARNE

Art. 24.
Po złożeniu wniosku do Prezesa Sądu Najwyższego o ukaranie członka Klubu RP, Sąd Najwyższy ma 21 dni na rozpatrzenie sprawy.

Art. 25.
Sąd Najwyższy jest zobowiązany do wyczerpującego zebrania i wszechstronnego rozpatrzenia materiału dowodowego, uwzględniając okoliczości przemawiające zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść obwinionego.

Art. 26.
Podstawą do wszczęcia postępowania stanowi wniosek o ukaranie.

Art. 27.
Prawo składania wniosków o ukaranie członka Klubu RP posiadają Prezydent Klubu RP, Sejm bezwzględną większością głosów, Minister Sprawiedliwości lub sami poszkodowani.

Art. 28.
Wniosek o ukaranie powinien zawierać:
1) imię i nazwisko obwinionego lub pseudonim,
2) określenie zarzucanego czynu ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia,
3) wskazanie dowodów.

Art. 29.
Jeżeli wniosek o ukaranie nie zawiera wszystkich wymaganych danych albo zachodzi konieczność uzupełnienia jego dodatkowymi danymi to Prezes Sądu Najwyższego może zwrócić go do uzupełnienia temu kto go złożył.

Art. 30.
1. Obwiniona oraz pokrzywdzona osoba może składać wyjaśnienia.
2. Wyjaśniania są podawane do publicznej wiadomości przez Prezesa Sądu Najwyższego.

Art. 31.
1. Obrady Sądu Najwyższego są tajne.
2. W obradach biorą udział Prezes Sądu Najwyższego i ławnicy.
3. Możliwość obserwacji obrad posiada Prezydent Klubu RP.
 

ROZDZIAŁ V
ORZECZNICTWO

Art. 32.
1. Sąd Najwyższy wydaje orzeczenie większością głosów, w obecności Prezesa Sądu Najwyższego i co najmniej połowy ławników.
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego jest jawne i musi zawierać informację o tym jak głosowali poszczególni ławnicy oraz uzasadnienie wyroku.
3. Publikacja orzeczenia leży w gestii Ministra Sprawiedliwości. W przypadku niedopatrzenia tych zasad, orzeczenie uznaje się za nieważne.
4. Orzeczenie musi zostać przedstawione na liście dyskusyjnej w terminie trzech dni od zakończenia obrad Sądu Najwyższego.

Art. 33.
1. Wyroki Sądu Najwyższego mogą być anulowane bądź złagodzone przez Prezydenta.
2. Do orzeczeń nie przysługuje prawo odwołania.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marszałek Sejmu - Piotr Czarnecki