Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

POLECAMY

  • Microsoft Reg Clean 41a (0.7mb, freeware) - program Microsoftu czyszczący i porządkujący Twój rejestr, bardzo ważny program dla stabilności systemu.


  • Winamp264 (NEW - 2mb, freeware) - najnowsza wersja najpopularniejszego odtwarzacza muzyki mp3, ocena 9/10.


  • FlashGet086 (NEW - 1mb, freeware) - podobnie jak GetSmart dzieli plik na kilka części przez co ściąganie pliku jest znacznie szybsze, jest po polsku i jest darmowy, obowiązkowy dla wszystkich co ściągają programy, ocena 9/10.


  • Xnview115 (NEW - 1 mb, freeware) - znakomita przeglądarka obrazków, dziesiątki formatów (chyba najwięcej), prosta obróbka obrazków, bardzo szybka, słowem bardzo dobry program, dziękujemy: Ireneusz Bloch, Mayday za informacje o programie.

  • Dictionary 2000 41 (2.8mb, freeware) - perełka, 11 języków, bardzo szybki, prosty i przyjazny w obsłudze, tłumaczy trochę kiepsko ze względu na mały zasób słów, ale po odpowiednim uzupełnieniu jest bardzo przydatny, tłumaczy również po polsku.

  • MiniBoulderDash2 (NEW - 1mb, freeware) - zjadacz kamieni wraca w wielkim stylu, 100 leveli do przejścia, doskonała grafika i muzyka. Pełna gra całkowicie za darmo, stworzona przez współtwórcę serwisu MP4 - Jarko.


  • ........ więcej softu !

    INTERNET
    Konkurencja wśród dostawców. Przetrwają tylko nieliczni.


    *(kliknij by powiększyć)

    Przychody dostawców Internetu w USA w 2000 r. wzrosną o 67 proc. i wyniosą ok. 23 mld USD - przewiduje International Data Corp. Analitycy spodziewają się coraz szybszej konsolidacji w tej branży. Na rynku mają przetrwać tylko ci, których usługi są najbogatsze i najwyższej jakości.

    Dostawca Internetu (ISP) to firma oferująca klientom indywidualnym i instytucjonalnym dostęp do Internetu oraz różne usługi z tym związane (własny adres pocztowy, stronę www itp.). Na świecie działają tysiące takich firm, a do największych można zaliczyć America Online (22 mln klientów), który ma połączyć się z Time Warner, czy też niemiecki T-Online - spółkę zależną Deutsche Telecom (5,3 mln klientów).


    Konkurencja sprzyja i niszczy

    Silna konkurencja między ISP jest korzystna dla klientów, gdyż obniża ceny instalacji dostępu, miesięcznego abonamentu i oferowanych usług. Dziś w USA miesięczny abonament za dostęp do sieci kosztuje od 14,95 do 21,95 USD. Do tego należy doliczyć opłatę za dodatkową linię w wysokości od 15 do 20 USD (dane z Excite@Home). Same połączenia są bezpłatne. W British Telecom od 1 kwietnia dostęp do Internetu kosztuje 9,99 GBP (wcześniej 11,75 GBP) miesięcznie plus 2,02 GBP za każdą godzinę w godzinach szczytu. Wieczorem i w weekendy połączenia są bezpłatne.

    Dodatkowo na rynku pojawiają się dostawcy świadczący usługi za darmo (klient w zamian musi się zgodzić na otrzymywanie licznych materiałów reklamowych). W Wielkiej Brytanii takie usługi oferuje Freeserve.

    Konkurencja nie służy jednak samym ISP, które co roku muszą wydawać duże sumy na rozbudowę i unowocześnianie sprzętu, a także na zakup nowych technologii. W USA w 1999 r. wydatki ISP na sprzęt wyniosły 1,02 mld USD, a według przewidywań Infornetic Research, w 2000 r. sięgną 1,12 mld USD.

    W USA przeciętny ISP nie związany z firmą telefoniczną miał w 1999 r. 2,8 tys. klientów. Szacuje się, że w tym roku w wyniku fuzji i przejęć, a także w związku z bankructwami, liczba amerykańskich ISP zmniejszy się o ok. 300, do 4200.

    Konkurentami dla ISP są nie tylko firmy telekomunikacyjne, ale także sieci telewizji kablowych (w @Home miesięczny nie limitowany dostęp kosztuje od 39,45 USD do 44,95 USD). Dlatego w USA ISP coraz częściej wychodzą poza podstawowe usługi i oferują np. możliwość e-handlu i elektronicznych usług finansowych. Większość z nich przewiduje, że będzie oferować szybki szerokopasmowy dostęp do Internetu oraz planuje oferowanie usług histingowych, czyli udostępniania klientom miejsca na swoich serwerach, które może być np. wykorzystane do przechowywania danych.

    Na łasce TP SA

    W Polsce dzięki TP SA, która uruchomiła darmowy dostęp do Internetu (0-202122), gdzie płaci się tylko za połączenie (taryfa lokalna) większość osób fizycznych jest klientami darmowych kont pocztowych, przede wszystkim w portalach, jak Onet.pl, Wirtualna Polska, Polbox i Interia.pl. Szacuje się, że ponad 61 proc. z ok. 2 mln polskich internautów korzysta z dostępu do sieci dzięki wdzwanianiu się przez darmowy numer TP SA. W sumie ponad 90 proc. internautów łączy się z Internetem przez łącza narodowego operatora płacąc za połączenia lokalne.

    W ślad za TP SA poszli także inni operatorzy telekomunikacyjni i uruchomili numery telefoniczne pozwalające na wdzwonienie się do Internetu. Numery te są oferowane klientom danej sieci, ale wielu operatorów ma w planach udostępnienie swoich numerów dostępowych klientom TP SA. Dopóki nie zmieni się system rozliczeń między operatorami, który wyraźnie preferuje TP SA przy połączeniach z jej sieci do sieci prywatnej, będzie się to odbywało na zasadzie call back, czyli oddzwaniania.

    Szansa na jakość

    Konkurencyjna do TP SA oferta wdzwaniania się do sieci ma szansę powodzenia ze względu na stosunkowo słabą jakość połączeń przez numer 0-202122, a także dlatego, że liczb osób, które jednocześnie mogą za pośrednictwem tego numeru "surfować" po sieci, jest ograniczona i trudno się z tym numerem połączyć.

    Przedstawiciele TP SA nigdy nie odpowiedzieli na pytanie "Rz", ile osób może jednocześnie połączyć się z siecią przez ten numer, a według analityków CDM Pekao SA, w I kwartale było to ok. 13 tys. TP SA w mediach zapowiadała, że zwiększy liczbę modemów o 40 tys.

    Na polskim rynku działa ok. 300 ISP, których łączne przychody w 1998 r. - według danych "Teleinfo" - szacowane są na 100 mln zł. Polskie ISP - za wyjątkiem firm telekomunikacyjnych - w odróżnieniu np. od brytyjskiego Freeserve nie mają żadnych przychodów z generowanego ruchu telekomunikacyjnego. Jest szansa, że w przyszłości się to zmieni i ISP będą dostawały od TP SA i innych operatorów ok. 10 proc. wartości impulsów wygenerowanych przez internautów.

    Nie tylko telefon

    Według przeprowadzonej w końcu 1999 r. ankiety "Chip Online" niezależni ISP obsługują 12 proc. internautów, 22 proc. korzysta z łącz stałych (zapewniają znacznie wyższą jakość i prędkość połączeń niż łącza telefoniczne), 3 proc. ma dostęp dzięki telewizji kablowej (jakość i prędkość połączeń wyższa niż przez telefon), a 2 proc. łączy się w inny sposób.

    Wkrótce powinna się pojawić kolejna grupa osób mających dostęp do sieci - za pośrednictwem telefonów komórkowych z tzw. protokołem WAP. Plus GSM szacuje, że w końcu roku 30 tys. osób w Polsce będzie miało takie telefony. Z kolei Centertel twierdzi, że w grudniu tego roku 300 tys. jego klientów będzie miało dostęp do sieci.

    Dostęp przez komórki jest na razie bardzo powolny, ale prędkość powinna wyraźnie wzrosnąć z chwilą wprowadzenia systemu GPRS (transmisji danych), a potem komórek tzw. trzeciej generacji.

    Tomasz Świderek

    KATALOGWWW
    (TOP 3000)

    AutoMoto
    Astronomia
    Ciekawe
    Dowcipne
    Erotyka
    Finanse
    Gry
    Hardware
    Historia
    Imprezy
    Internet
    Kino-DVD-TV
    Kultura&Sztuka
    Magia
    Medycyna
    Mp3&Mp4
    Muzyka
    Nauka&Książki
    Ogłoszenia&Praca
    Prasa
    Prawo
    Przyroda
    Rankingi
    Sklepy
    Software
    Sport
    Turystyka
    Wyszukiwarki

    ..... pomoc


    POLECAMY
    GRY NA CZERWIEC


  • F1 2000 (ocena 85%) wyścigi Formule1 z EA.

  • Grand Prix World (ocena 89%) manager Formule1.

  • Need For Speed Porsche 2000 (ocena 91%) kolejna część wyścigów.

  • Rollcage2 (ocena 74%) jak ktoś lubi wyścigi w stylu WipeOuta.

  • Euro 2000 (ocena 87%) piłka nożna z EA.

  • Enemy Engaged (ocena 86%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Gunship (ocena 85%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Ultima Ascension 3 (ocena 80%) następny RPG z wielkiej serii.

  • Risk2 (ocena 86%) doskonała strategia czasów wojen Napoleońskich.


  • Majesty (ocena 84%) strategia RTS z elementami RPG.


  • Shadow Watch (ocena 76%) gra w stylu starego X-Com-a.


  • StarLancer (ocena 88%) strzelanina kosmiczna.


  • Tachyon: The Fringe (ocena 85%) strzelanina kosmiczna.


  • Nerf Arena (ocena 82%) niekonwencjonalna strzelanina w stylu Quake'a.


  • Star Trek: Hidden Evil (ocena 84%) przygody rodem z filmu Star Trek.


  • Lemmings Rewolucja (ocena 82%) logiczno-zręcznościowa gra, kierujesz stworkami.


  • Thief 2 (ocena 83%) wcielasz się w postać średniowiecznego złodzieja.


  • Devil Inside (ocena 81%) gra w horrorowym stylu Alone In The Dark.


  • Martian Gothic: Unification (ocena 82%) gra w stylu Resident Evil.

  • Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

    Copyright ©2000
    mp4.com.pl Design Team
    W razie jakichkolwiek sugestii lub pytań prosimy o kontakt:
    Irenusz Piotrzkowicz lub Tomasz Filipek