Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

POLECAMY

  • Microsoft Reg Clean 41a (0.7mb, freeware) - program Microsoftu czyszczący i porządkujący Twój rejestr, bardzo ważny program dla stabilności systemu.


  • Winamp264 (NEW - 2mb, freeware) - najnowsza wersja najpopularniejszego odtwarzacza muzyki mp3, ocena 9/10.


  • FlashGet086 (NEW - 1mb, freeware) - podobnie jak GetSmart dzieli plik na kilka części przez co ściąganie pliku jest znacznie szybsze, jest po polsku i jest darmowy, obowiązkowy dla wszystkich co ściągają programy, ocena 9/10.


  • Xnview115 (NEW - 1 mb, freeware) - znakomita przeglądarka obrazków, dziesiątki formatów (chyba najwięcej), prosta obróbka obrazków, bardzo szybka, słowem bardzo dobry program, dziękujemy: Ireneusz Bloch, Mayday za informacje o programie.

  • Dictionary 2000 41 (2.8mb, freeware) - perełka, 11 języków, bardzo szybki, prosty i przyjazny w obsłudze, tłumaczy trochę kiepsko ze względu na mały zasób słów, ale po odpowiednim uzupełnieniu jest bardzo przydatny, tłumaczy również po polsku.

  • MiniBoulderDash2 (NEW - 1mb, freeware) - zjadacz kamieni wraca w wielkim stylu, 100 leveli do przejścia, doskonała grafika i muzyka. Pełna gra całkowicie za darmo, stworzona przez współtwórcę serwisu MP4 - Jarko.


  • ........ więcej softu !

    MEDIA
    Nowa telewizja cyfrowa. Cyfra zapuka do każdych drzwi

    Dobra wiadomość dla zwykłych zjadaczy chleba - i w ich domach będą się mogły pojawić najnowsze zdobycze techniki i to za nieduże pieniądze. Już za kilka tygodni ma się pojawić w Polsce cyfrowa telewizja naziemna, tańsza niż satelitarna. Teraz zła wiadomość - będzie to na razie tylko emisja eksperymentalna, a eksperyment może potrwać nawet rok.

    Rozpoczęcie takiego eksperymentu zaproponowała Telekomunikacja Polska SA. Zwróciła się z tym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która postanowiła objąć patronat nad próbną emisją cyfrowej telewizji naziemnej. Rada wystąpiła już do Ministerstwa Łączności o określenie warunków technicznych takiej emisji, czyli o formalne określenie częstotliwości. Nie powinno być z tym kłopotu - możliwe kanały przekazu już wcześniej przygotował Instytut Łączności. Początkowo cyfrowa telewizja miałaby korzystać z tych samych kanałów przekazu, co telewizja analogowa.

    Testowane mają być emisja i odbiór czterech polskich programów. KRRiTV proponuje, by były to Jedynka i Dwójka TVP oraz Polsat i TVN, oczywiście za zgodą nadawców. Czy odpłatnie? - Na razie na ten temat nie było mowy, ale jest to sprawa do rozważenia. Taki eksperyment nas przecież kosztuje - mówi Elżbieta Janczewska, dyrektor Biura Radiokomunikacji TP SA.

    Eksperyment ma dokładnie określić zasięg nadajnika cyfrowego, który posiada już Telekomunikacja Polska (dotychczas prowadzono tylko symulacje) oraz wpływ tej emisji na telewizję analogową, która równolegle nadawana będzie z tego samego miejsca. Dlatego sygnał na razie nie będzie przeznaczony do powszechnego odbioru.

    Wkrótce tylko cyfra

    - To dopiero pierwszy krok w stronę naziemnej telewizji cyfrowej - mówi Juliusz Braun, szef KRRiTV. - I tak kiedy zakończy się eksperyment i taka telewizja ruszy naprawdę, przez dziesięć lat sygnał emitowany będzie równocześnie analogowo i cyfrowo. Nie można przecież powiedzieć ludziom, by wyrzucili swe dotychczasowe odbiorniki na śmietnik.

    W niektórych krajach cyfrowa telewizja już powoli wypiera analogową. W USA za sześć lat mają być wyłączone tradycyjne, analogowe nadajniki telewizyjne. Z miesiąca na miesiąc naziemna telewizja cyfrowa (digital terrestrial television, czyli DTT) zdobywa tysiące widzów na świecie. Wzorcowy przykład to Wielka Brytania, gdzie w 1998 r. jako pierwsza wystartowała telewizja ONdigital, wykorzystując hasło reklamowe: "Większy wybór przez normalną antenę". Dziś ONdigital ma już ok. 300 tys. abonentów.

    Polacy mogli dotychczas odbierać telewizję cyfrową tylko dzięki satelicie. Dwie obecne na naszym rynku platformy zdobyły już ponad 600 tys. abonentów.

    Na pewno będzie taniej

    Czym różni się cyfrowy przekaz naziemny od satelitarnego? Przede wszystkim jest tańszy, i to zarówno dla widzów, jak i stacji telewizyjnych. Nadawcy dostarczać będą swój program do stacji nadawczej, czyli multipleksera, który scala cztery programy w jeden strumień. Potem koduje je cyfrowo, dodatkowo szyfruje, by program odbierali tylko ci, którzy za to płacą (podobnie jak Canal Plus i HBO) i z nadajnika puszcza sygnał w eter. Ponieważ nie trzeba korzystać z pośrednictwa satelity, odpadają koszty wynajęcia transponderów (fragmentów satelity). Zmniejszą się też wydatki na nadajniki i ich eksploatację, bo do przekazu naziemnego wystarczą nadajniki mniejszej mocy.

    Zaoszczędzą również widzowie. Dziś do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej potrzebna jest antena satelitarna i skomplikowany dekoder, który odkodowuje program i umożliwia wiele dodatkowych operacji. W telewizji naziemnej antena satelitarna nie będzie potrzebna. A dekoder będzie zapewne tańszy, bo będzie mniej skomplikowany, jako że przekaz naziemny nie będzie tak pojemny jak satelitarny.

    Mniejsza pojemność to właśnie jedna z podstawowych wad przekazu naziemnego. I tu - oprócz programów telewizyjnych - korzystać będzie można z dodatkowych usług, np. wybierać wersję językową oglądanego filmu, słuchać programów radiowych, korzystać z usług bankowych itp., ale na pewno w dużo mniejszej skali, niż możliwe jest to za pośrednictwem satelity. Głównie dlatego, że liczba naziemnych kanałów przekazu sygnału telewizyjnego jest mocno ograniczona.

    Przekaz naziemny ma natomiast jedną zaletę, której trudno szukać w przekazie satelitarnym - umożliwia nadawanie programów dla lokalnych społeczności, co trudno sobie wyobrazić za pośrednictwem satelity (wysokie koszty, szeroki zasięg).

    Radio cierpliwie czeka

    Do emisji sygnału w technologii cyfrowej od pół roku gotowe jest już publiczne radio. W listopadzie ub.r. zainstalowało nadajnik na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, znalazło odpowiednie częstotliwości, ale od ponad roku nie może się doczekać zgody Ministerstwa Łączności, by uruchomić emisję. System Digital Audio Broadcasting (DAB) umożliwia umieszczenie w jednej radiowej częstotliwości aż sześciu programów radiowych, dlatego PR zamierza zaprosić do współpracy także dwóch nadawców komercyjnych. Na razie jednak mało kto liczy na szybką popularyzację radia cyfrowego, gdyż odbiorniki DAB są jeszcze bardzo drogie (ponad 4 tys. zł). - A częstotliwości UKF są tak dobre, że różnica między sygnałem cyfrowym a analogowym może być trudno zauważalna dla przeciętnego odbiorcy - mówi Adam Brodziak, naczelny inżynier Polskiego Radia. Radio cyfrowe może - oprócz normalnych programów radiowych - wyświetlać na ekranie zdjęcia, dostarczać potrzebne informacje o pogodzie, ruchu drogowym itd.

    Luiza Zalewska

    --------------------------------------------------------------------------------

    Telewizja cyfrowa to przede wszystkim doskonała jakość dźwięku i obrazu. Niektórzy porównują jej obraz do dzieł surrealistów, a jakość dźwięku do jakości płyt kompaktowych. Wszelkie zakłócenia eliminuje sposób, w jaki nadawany jest sygnał, który przybiera postać ciągu cyfr binarnych, czyli zer i jedynek. Sieć cyfrowa jest też bardzo pojemna dzięki możliwości zmniejszania objętości przesyłanych danych. W jednym kanale telewizji analogowej pomieścić można cztery programy, zapewniając ich doskonałą jakość techniczną. Na jednej częstotliwości radiowej mieści się sześć programów.

    KATALOGWWW
    (TOP 3000)

    AutoMoto
    Astronomia
    Ciekawe
    Dowcipne
    Erotyka
    Finanse
    Gry
    Hardware
    Historia
    Imprezy
    Internet
    Kino-DVD-TV
    Kultura&Sztuka
    Magia
    Medycyna
    Mp3&Mp4
    Muzyka
    Nauka&Książki
    Ogłoszenia&Praca
    Prasa
    Prawo
    Przyroda
    Rankingi
    Sklepy
    Software
    Sport
    Turystyka
    Wyszukiwarki

    ..... pomoc


    POLECAMY
    GRY NA CZERWIEC


  • F1 2000 (ocena 85%) wyścigi Formule1 z EA.

  • Grand Prix World (ocena 89%) manager Formule1.

  • Need For Speed Porsche 2000 (ocena 91%) kolejna część wyścigów.

  • Rollcage2 (ocena 74%) jak ktoś lubi wyścigi w stylu WipeOuta.

  • Euro 2000 (ocena 87%) piłka nożna z EA.

  • Enemy Engaged (ocena 86%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Gunship (ocena 85%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Ultima Ascension 3 (ocena 80%) następny RPG z wielkiej serii.

  • Risk2 (ocena 86%) doskonała strategia czasów wojen Napoleońskich.


  • Majesty (ocena 84%) strategia RTS z elementami RPG.


  • Shadow Watch (ocena 76%) gra w stylu starego X-Com-a.


  • StarLancer (ocena 88%) strzelanina kosmiczna.


  • Tachyon: The Fringe (ocena 85%) strzelanina kosmiczna.


  • Nerf Arena (ocena 82%) niekonwencjonalna strzelanina w stylu Quake'a.


  • Star Trek: Hidden Evil (ocena 84%) przygody rodem z filmu Star Trek.


  • Lemmings Rewolucja (ocena 82%) logiczno-zręcznościowa gra, kierujesz stworkami.


  • Thief 2 (ocena 83%) wcielasz się w postać średniowiecznego złodzieja.


  • Devil Inside (ocena 81%) gra w horrorowym stylu Alone In The Dark.


  • Martian Gothic: Unification (ocena 82%) gra w stylu Resident Evil.

  • Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

    Copyright ©2000
    mp4.com.pl Design Team
    W razie jakichkolwiek sugestii lub pytań prosimy o kontakt:
    Irenusz Piotrzkowicz lub Tomasz Filipek