Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

POLECAMY

  • Microsoft Reg Clean 41a (0.7mb, freeware) - program Microsoftu czyszczący i porządkujący Twój rejestr, bardzo ważny program dla stabilności systemu.


  • Winamp264 (NEW - 2mb, freeware) - najnowsza wersja najpopularniejszego odtwarzacza muzyki mp3, ocena 9/10.


  • FlashGet086 (NEW - 1mb, freeware) - podobnie jak GetSmart dzieli plik na kilka części przez co ściąganie pliku jest znacznie szybsze, jest po polsku i jest darmowy, obowiązkowy dla wszystkich co ściągają programy, ocena 9/10.


  • Xnview115 (NEW - 1 mb, freeware) - znakomita przeglądarka obrazków, dziesiątki formatów (chyba najwięcej), prosta obróbka obrazków, bardzo szybka, słowem bardzo dobry program, dziękujemy: Ireneusz Bloch, Mayday za informacje o programie.

  • Dictionary 2000 41 (2.8mb, freeware) - perełka, 11 języków, bardzo szybki, prosty i przyjazny w obsłudze, tłumaczy trochę kiepsko ze względu na mały zasób słów, ale po odpowiednim uzupełnieniu jest bardzo przydatny, tłumaczy również po polsku.

  • MiniBoulderDash2 (NEW - 1mb, freeware) - zjadacz kamieni wraca w wielkim stylu, 100 leveli do przejścia, doskonała grafika i muzyka. Pełna gra całkowicie za darmo, stworzona przez współtwórcę serwisu MP4 - Jarko.


  • ........ więcej softu !

    Zdrowie

    Poprzez samą tylko zmianę diety można by uniknąć wielu poważnych chorób

    Polak się żywi

    Edmund Szot

    Człowiek je m.in. po to, by żyć i by mu było ciepło. Dopiero pod koniec XVIII wieku Antoine Laurent Lavoisier, jeden z twórców współczesnej chemii, odkrył, że w organizmie człowieka pokarm ulega spaleniu, czemu towarzyszy wydzielanie ciepła.

    Nie wszyscy ludzie jedzą jednak tylko po to, by żyć. Niektórzy sprawiają wrażenie, że żyją tylko po to, by jeść. W ostatniej dekadzie podział na te dwie kategorie mocno się w Polsce pogłębił. Świadczą o tym dwa fakty: prawie połowa dorosłych Polaków ma nadwagę bądź cierpi na otyłość, jednocześnie u 35 - 55 procent chorych trafiających do szpitali lekarze stwierdzają niedożywienie. Polska nie jest tu zresztą jakimś wyjątkiem. Podobnie jest na całym świecie, gdzie 780 mln osób głoduje, 2 mld można uważać za niedożywionych, jednocześnie setki milionów cierpią na dolegliwości z powodu przekarmienia.

    Zmiany na lepsze

    Truizmem jest, że zdrowie człowieka w dużej (może nawet największej?) mierze zależy od tego, co je. W ostatnich latach w odżywianiu się polskiego społeczeństwa nastąpiła wyraźna poprawa, o czym świadczy widoczna już zmiana diety. Wzrosło spożycie owoców, warzyw, drobiu, kefirów, jogurtów, jednocześnie zmniejszyło się spożycie tłustego mięsa i wędlin. Zdaniem dietetyków m.in. dzięki temu wzrosła w Polsce przeciętna długość życia: mężczyzn do 68,9 roku i kobiet do 77,3 roku; nadal jednak jest niższa niż we wszystkich bez wyjątku krajach Unii Europejskiej. Ludzie w Polsce żyją obecnie przeciętnie tyle, ile w Czechach i na Słowacji, ale dłużej niż na Węgrzech i znacznie dłużej niż w Rosji, gdzie mężczyźni dożywają średnio tylko 58,27 roku (można by z bezwzględnością napisać, że ma to także swoje "dobre strony", gdyż dzięki temu udaje się w tym kraju utrzymać obecny system emerytalny).

    Dlaczego ludzie w krajach Unii Europejskiej żyją dłużej? Prostej odpowiedzi nie ma, gdyż długość życia zależy od wielu czynników, w tym od jedzenia. I od tego można by zacząć nasze dopasowywanie się do standardów UE.

    Z porównania diety Polaka i Europejczyka wynika, że pierwszy je znacznie więcej produktów zbożowych, ziemniaków, cukru, a także warzyw, podczas gdy w diecie drugiego więcej jest mięsa, mleka, jaj, ryb, tłuszczów roślinnych i przede wszystkim owoców, których spożycie jest tu średnio dwa razy wyższe niż u nas. Poza tym w Unii Europejskiej dokonano ogromnego postępu w dostosowywaniu żywności do potrzeb zdrowotnych człowieka. Produkty żywnościowe są tu wzbogacane o witaminy i mikroelementy, a produkcja żywności jest mocno zdyscyplinowana, co zaczyna się już od ścisłej kontroli jakości surowców.

    W Polsce surowce rolnicze, zwłaszcza mleko, nie odpowiadają jeszcze standardom unijnym, ale i tu następują szybkie zmiany. Przykładowo, w okresie ostatnich czterech lat (1995 - 1999) ilość mleka w klasie ekstra zwiększyła się u nas z 2,84 do 39,5 proc., w klasie pierwszej zaś z 8,50 do 23,9 proc. Systematycznie poprawia się też mięsność półtusz wieprzowych, które zawierają coraz mniej tłuszczu. Co roku wzrasta produkcja mięsa drobiowego, nikły jest natomiast postęp w produkcji tzw. wołowiny kulinarnej (z mięsnych ras bydła). Ogólnie jednak produkcja żywności w niewielkim stopniu dostosowana jest do potrzeb zdrowotnych społeczeństwa.

    Atlas niezdrowia

    Zdaniem ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia nieprawidłowe żywienie i nieodpowiednia jakość zdrowotna żywności zwiększają ryzyko około 80 jednostek chorobowych, z których część występuje z dużym nasileniem. Ocenia się, że dotkniętych nimi jest około 20 proc. ogółu ludności.

    Główną przyczyną zgonów w Polsce (około 50 proc.) są choroby układu krążenia. Najważniejsze to niedokrwienna choroba serca, zawał mięśnia sercowego oraz nadciśnienie tętnicze i choroby naczyń mózgowych. Ocenia się, że wyeliminowanie zgonów tylko z powodu niedokrwiennej choroby serca wydłużyłoby przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce o 8,7 kobiet zaś o 8,8 roku. Stosunkowo wysoka, większa niż w Europie, jest też w Polsce umieralność na nowotwory złośliwe.

    Nie ulega wątpliwości, że zarówno choroby układu krążenia, jak i choroby nowotworowe mają ścisły związek ze sposobem odżywiania się. Że sprzyja im palenie papierosów, picie nadmiernych ilości alkoholu, zbyt duże spożycie soli kuchennej (związek z chorobą nadciśnieniową i rakiem żołądka), niedostatek witaminy C, zbyt małe spożycie owoców i warzyw, zbyt duże spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych, niedostatek witamin z grupy B oraz za mała aktywność fizyczna. Od sposobu odżywiania się zależy również zachorowalność na cukrzycę (sprzyja jej otyłość).

    Powodem niektórych chorób jest niedobór tylko jednego pierwiastka w diecie. Stwierdzono, że niedobór jodu jest podstawową przyczyną wola endemicznego, niedoczynności tarczycy, zaburzeń płodności oraz upośledzenia fizycznego i umysłowego. Największe rozpowszechnienie wola endemicznego stwierdzono na obszarze Podkarpacia, w Sudetach, w Polsce centralnej oraz na Białostocczyźnie.

    Do innych zależnych od sposobu odżywiania się chorób specjaliści zaliczają niedomagania układu trawiennego, osteoporozę (niedostatek wapnia w diecie), niedokrwistość, opóźnienia we wzrastaniu i dojrzewaniu fizjologicznym oraz umieralność niemowląt z powodu rozszczepu kręgosłupa i wodogłowia.

    Jest program, są instytucje

    Zachorowalność na wszystkie wymienione wyżej choroby można by znacznie zmniejszyć poprzez samą tylko zmianę diety. Rząd opracował wieloletni program pod nazwą "Poprawa stanu zdrowia ludności w Polsce poprzez podnoszenie jakości zdrowotnej żywności i racjonalizację sposobu żywienia". W Polsce nie brakuje również instytucji, które stoją na straży jakości żywności. Są to: Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, Inspekcja Ochrony Roślin, Główny Inspektorat Standaryzacji, Państwowa Inspekcja Handlowa. Pośrednio jakość żywności kontrolują Polskie Centrum Badań i Certyfikacji oraz Polski Komitet Normalizacyjny.

    Nie przeszkadza to jednak temu, że w sklepie można spotkać żywność przeterminowaną, a więc nieprzydatną do spożycia, nie mówiąc o tym, iż często jej produkcja odbywa się w skandalicznych warunkach sanitarnych (tyczy to zwłaszcza małych ubojni i przetwórni mięsa).

    Twórcy programu rządowego zakładają, że na skutek zmian w modelu żywienia realna poprawa stanu zdrowia ludności może nastąpić dopiero za 15 - 20 lat. Jest to tyle realne, ile zniechęcające. Tymczasem kilka spraw wymaga załatwienia niejako z marszu, natychmiast.

    Pierwszą z nich jest poprawa wyżywienia dzieci i młodzieży. W kraju, który aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, nie może być tak, że około miliona dzieci idzie do szkoły bez pierwszych i bez drugich śniadań. Zauważmy, że na zapewnienie dzieciom posiłków nie stać niektórych rodziców, gdy przeciętny udział wydatków ludności na żywność obniżył się z około 50 do 33 proc.

    Nie ma refleksji

    "Zmniejszenie przeciętnego udziału wydatków na żywność w strukturze spożycia - piszą Joanna Senyszyn i Jarosław Szczukowski w ÇOcenie zmian poziomu i struktury konsumpcji żywności w PolsceČ - jawi się jako wyraz oczekiwanych zmian w modelu konsumpcji. W rzeczywistości jest jednak przejawem postępującego rozwarstwienia społeczeństwa i ubożenia jego znacznej części. (...) Warunkiem urzeczywistnienia społecznie pożądanych kierunków konsumpcji, a nawet utrzymania jej obecnego poziomu jest realne potanienie podstawowych artykułów żywnościowych. Likwidacja bariery popytu wymaga rewizji quasi-liberalnej, a faktycznie restrykcyjnej polityki społeczno-ekonomicznej, w tym zwłaszcza odejścia od rygorystycznej polityki płacowej, podatkowej, pieniężnej, świadczeń społecznych. (...) Tak jak w gospodarce centralnie planowanej błędem było dogmatyczne podporządkowanie się ograniczeniom podażowym, tak obecnie jest nim bierna akceptacja zredukowanego popytu jako podstawy długofalowych dostosowań strukturalnych w gospodarce żywnościowej".

    Autorzy tych stwierdzeń mają niewątpliwie rację. Znaczne zróżnicowanie polskiego społeczeństwa odzwierciedlają pierwsze z brzegu liczby: połowa rodzin w Polsce nie osiąga minimum socjalnego, a 5,6 proc. gospodarstw domowych żyje poniżej minimum egzystencji (jest to połowa minimum socjalnego). Na zakup żywności gospodarstwa te wydają około 70 proc. swoich dochodów. Przy tym jest to żywność najtańsza z możliwych: ziemniaki, pieczywo, margaryna. Nie zawsze przy tym w dostatecznej ilości. Jeśli więc ogólne wskaźniki mówią o poprawie wyżywienia w Polsce, to na tę poprawę składają się zmiany modelu żywienia jedynie w górnej połówce społeczeństwa. Dolna je tylko to, na co przy swoich skromnych budżetach może sobie pozwolić. Rzadko stać ją nawet na zakup mleka, które obecnie przestało być u nas najtańszym źródłem białka (teraz jest nim groch, fasola i mąka pszenna).

    Inne grupy społeczne wymagające pilnie pomocy żywnościowej to ubogie kobiety w ciąży, pozbawione zasiłków rodziny bezrobotne oraz otrzymujący najniższe świadczenia emeryci i renciści.

    W krajach rozwiniętych, w tym także w bogatych Stanach Zjednoczonych, gdzie udział wydatków na żywność stanowi tylko 10 proc. dochodów, istnieje szeroko rozbudowany program tzw. adresowanej pomocy żywnościowej. W Polsce takiego programu do tej pory nie ma, choć z roku na rok jest coraz bardziej potrzebny. Dlaczego? Nie wiadomo, czy ktoś się serio nad tym zastanawia.

    -------

    W artykule wykorzystano materiały na Kongres 2000 Polskiej Gospodarki Żywnościowej i Nauki o Żywieniu Człowieka.

    KATALOGWWW
    (TOP 3000)

    AutoMoto
    Astronomia
    Ciekawe
    Dowcipne
    Erotyka
    Finanse
    Gry
    Hardware
    Historia
    Imprezy
    Internet
    Kino-DVD-TV
    Kultura&Sztuka
    Magia
    Medycyna
    Mp3&Mp4
    Muzyka
    Nauka&Książki
    Ogłoszenia&Praca
    Prasa
    Prawo
    Przyroda
    Rankingi
    Sklepy
    Software
    Sport
    Turystyka
    Wyszukiwarki

    ..... pomoc


    POLECAMY
    GRY NA CZERWIEC


  • F1 2000 (ocena 85%) wyścigi Formule1 z EA.

  • Grand Prix World (ocena 89%) manager Formule1.

  • Need For Speed Porsche 2000 (ocena 91%) kolejna część wyścigów.

  • Rollcage2 (ocena 74%) jak ktoś lubi wyścigi w stylu WipeOuta.

  • Euro 2000 (ocena 87%) piłka nożna z EA.

  • Enemy Engaged (ocena 86%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Gunship (ocena 85%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Ultima Ascension 3 (ocena 80%) następny RPG z wielkiej serii.

  • Risk2 (ocena 86%) doskonała strategia czasów wojen Napoleońskich.


  • Majesty (ocena 84%) strategia RTS z elementami RPG.


  • Shadow Watch (ocena 76%) gra w stylu starego X-Com-a.


  • StarLancer (ocena 88%) strzelanina kosmiczna.


  • Tachyon: The Fringe (ocena 85%) strzelanina kosmiczna.


  • Nerf Arena (ocena 82%) niekonwencjonalna strzelanina w stylu Quake'a.


  • Star Trek: Hidden Evil (ocena 84%) przygody rodem z filmu Star Trek.


  • Lemmings Rewolucja (ocena 82%) logiczno-zręcznościowa gra, kierujesz stworkami.


  • Thief 2 (ocena 83%) wcielasz się w postać średniowiecznego złodzieja.


  • Devil Inside (ocena 81%) gra w horrorowym stylu Alone In The Dark.


  • Martian Gothic: Unification (ocena 82%) gra w stylu Resident Evil.

  • Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

    Copyright ©2000
    mp4.com.pl Design Team
    W razie jakichkolwiek sugestii lub pytań prosimy o kontakt:
    Irenusz Piotrzkowicz lub Tomasz Filipek