Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

POLECAMY

  • Microsoft Reg Clean 41a (0.7mb, freeware) - program Microsoftu czyszczący i porządkujący Twój rejestr, bardzo ważny program dla stabilności systemu.


  • Winamp264 (NEW - 2mb, freeware) - najnowsza wersja najpopularniejszego odtwarzacza muzyki mp3, ocena 9/10.


  • FlashGet086 (NEW - 1mb, freeware) - podobnie jak GetSmart dzieli plik na kilka części przez co ściąganie pliku jest znacznie szybsze, jest po polsku i jest darmowy, obowiązkowy dla wszystkich co ściągają programy, ocena 9/10.


  • Xnview115 (NEW - 1 mb, freeware) - znakomita przeglądarka obrazków, dziesiątki formatów (chyba najwięcej), prosta obróbka obrazków, bardzo szybka, słowem bardzo dobry program, dziękujemy: Ireneusz Bloch, Mayday za informacje o programie.

  • Dictionary 2000 41 (2.8mb, freeware) - perełka, 11 języków, bardzo szybki, prosty i przyjazny w obsłudze, tłumaczy trochę kiepsko ze względu na mały zasób słów, ale po odpowiednim uzupełnieniu jest bardzo przydatny, tłumaczy również po polsku.

  • MiniBoulderDash2 (NEW - 1mb, freeware) - zjadacz kamieni wraca w wielkim stylu, 100 leveli do przejścia, doskonała grafika i muzyka. Pełna gra całkowicie za darmo, stworzona przez współtwórcę serwisu MP4 - Jarko.


  • ........ więcej softu !

    PSYCHOSOCJOLOGIA
    Szkoła, rówieśnicy i media decydują o rozwoju osobowości dziecka

    Mit rodzicielskiego wychowania

    ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

    Przed stu laty dość powszechne było przekonanie, że stan emocjonalny kobiet w ciąży, a nawet sposób odżywiania, może zaważyć na całym życiu dziecka: że będzie dobre lub złe, agresywne lub przyjazne. Dziś takie twierdzenia wydają się całkowicie niedorzeczne. Pod koniec XX stulecia powstaje jednak nowa wątpliwość: czy podobnym mitem jest przeświadczenie, że rodzice mają decydujący wpływ na rozwój, osobowość, zachowanie, postawę i wiedzę ich dzieci?

    Na początku tego wieku czytanie w czasie ciąży kryminałów przez matkę Carla McElhinneya skłoniło poważnych uczonych do wysnucia wniosku, że z tego właśnie powodu jej syn w wieku 7 lat stał się mordercą. Powstała wtedy cała nauka o tym, co przyszłe matki powinny robić, a czego unikać, by ich potomstwu stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju. Wprawdzie od tego czasu znacznie zmieniły się poglądy specjalistów, nadal jednak przeważa przekonanie, że za rozwój dziecka najbardziej odpowiedzialni są rodzice.

    Geny i wychowanie

    Z tym najbardziej obecnie rozpowszechnionym poglądem polemizuje amerykańska pielęgniarka z psychologicznym wykształceniem Judith Rich Harris w głośnej książce "Geny czy wychowanie - co wyrośnie z naszych dzieci i dlaczego?", która wkrótce ukaże się na polskim rynku. Gdy pojawiła się w USA - jesienią 1998 r. - od razu wywołała ogromne zainteresowanie i dyskusje. Tym bardziej że jest nie tylko raportem z własnym obserwacji, ale i metaanalizą z nowym paradygmatem w psychologii rozwojowej, jaki pojawia się raz na wiele lat. Nie jest też typową rozprawą naukową, lecz pasjonującą książką, którą czyta się jak dobre opowiadanie.

    Mylący może być jedynie tytuł polskiego wydania tej książki, bo nie jest w niej rozważany odwieczny dylemat: co jest ważniejsze w rozwoju człowieka - geny czy wychowanie. Ten problem najmniej autorkę nurtuje. Zamysł polskiego wydawcy jest raczej prowokujący, gdyż uważa ona, że ani jedno, ani drugie nie jest istotne. Oczywiście, nie ignoruje wpływu dziedziczności na rozwój dziecka. W epoce triumfy biologii i genetyki nikt nie odważa się głosić takich poglądów, choć nieśmiało stwierdza pod koniec swej rozprawy, że "potęga genów wciąż nie została udowodniona, nawet jeśli każdy z nas nasłuchał się historyjek o identycznych bliźniakach, którzy spotkali się jako ludzie dorośli i obaj stwierdzili, że noszą koszule z dwiema kieszeniami i pagonami".

    Judith Harris stara się przekonać, że środowisko odgrywa w rozwoju dzieci przynajmniej tak samo ważną rolę jak geny. Z tą jednak zasadniczą różnicą, że w przeciwieństwie do wielu innych specjalistów nie utożsamia go z wychowaniem przez rodziców zdolnych kształtować swe pociechy jak plastelinę. Przeświadczenie o tym uznaje za mit kultury XX stulecia, taki sam, jakim było przypisywanie przesadnego wpływu przebiegu ciąży na osobowość dziecka i jego losy w życiu dorosłym. Znacznie ważniejszy w jej ocenie jest wpływ grup rówieśniczych, w których ono dorasta, a także doświadczenia szkolne i wpływ mediów. To one głównie tworzą "środowisko", w którym tracą lub zyskują szansę pomyślnego rozwoju.

    Socjalizacja grupowa

    Książka zmusza zatem do ponownego przemyślenia, co faktycznie składa się na doświadczenia dzieciństwa w największym stopniu odciskające się na dorosłym życiu człowieka. Przemożny wpływ rodziców na dzieci proponuje zastąpić teorią socjalizacji grupy. Według niej o wiele większy i długofalowy wpływ ma grupa rówieśnicza, będąca naturalnym środowiskiem dziecka, w którym musi znaleźć dla siebie miejsce. Przejmuje jego zwyczaje, wartości i wzorce zachowań. Amerykańska specjalistka dochodzi nawet do takiej konkluzji, że w otoczeniu dziecka mogą pozmieniać się wszyscy rodzice, a nie wpłynie to na jego przyszłą dorosłą osobowość, jeśli tylko pozostanie w tej samej szkole i nadal będzie przebywać w tym samym gronie rówieśników.

    "Nie ma żadnych przesłanek, które pozwalałyby sądzić, że mit rodzicielskiego wychowania przyniósł cokolwiek dobrego" - stwierdza autorka. Sprawia raczej, że "posiadanie dziecka wiąże się z lękiem" (przynajmniej u odpowiedzialnych rodziców). "Rodzice boją się, że popełnią jakiś błąd, boją się, że przypadkowe słowo lub spojrzenie może zrujnować dziecku życie". Ale czy nie mają żadnego wpływu na dojrzewanie swych dzieci? Czy Judith Harris odkrywając niedoceniane dotąd obszary społecznego kształtowania się młodzieży nie popada w drugą skrajność?

    - Jedno jest dla mnie pewne: ani nowe odkrycie genetyki behavioralnej, ani krytyczne spojrzenie na metodologię badań psychologii rozwojowej nie zwalnia toksycznych rodziców z moralnej odpowiedzialności za emocjonalne rany ich dzieci - podkreśla Jacek Santorski, psychoterapeuta i wydawca. Nie wykazała też, że traktowanie dziecka z szacunkiem i uwagą nie ma żadnego wpływu na jego poczucie wartości i kulturę osobistą. Przyznaje to Harris, gdy pisze, że bardzo źli rodzice mogą wyrządzić nieodwracalną szkodę swoim dzieciom.

    Skuteczność wysiłków wychowawczych rodziców może być znacznie większa - choćby dzięki odkryciom właśnie Judith Harris. Decydujący wpływ na rozwój ich dzieci ma nie tylko grupa, w której dorastają, ale i wybór, do jakiej z nich przystąpią. Nawet w bezpośrednim sąsiedztwie tego samego miejsca zamieszkania są różne subkultury młodzieżowe - zarówno sataniści, jak i stowarzyszenia katolickie. Rodzice - zarówno przekazane przez nich geny, jak też ich postawy i wartości - przynajmniej pośrednio mogą wpłynąć na wybór jednej z nich. Muszą jednak obdarzać je miłością i poświęcić im choć trochę czasu w codziennych zmaganiach w grupie rówieśniczej, w której sami się znaleźli.

    KATALOGWWW
    (TOP 3000)

    AutoMoto
    Astronomia
    Ciekawe
    Dowcipne
    Erotyka
    Finanse
    Gry
    Hardware
    Historia
    Imprezy
    Internet
    Kino-DVD-TV
    Kultura&Sztuka
    Magia
    Medycyna
    Mp3&Mp4
    Muzyka
    Nauka&Książki
    Ogłoszenia&Praca
    Prasa
    Prawo
    Przyroda
    Rankingi
    Sklepy
    Software
    Sport
    Turystyka
    Wyszukiwarki

    ..... pomoc


    POLECAMY
    GRY NA CZERWIEC


  • F1 2000 (ocena 85%) wyścigi Formule1 z EA.

  • Grand Prix World (ocena 89%) manager Formule1.

  • Need For Speed Porsche 2000 (ocena 91%) kolejna część wyścigów.

  • Rollcage2 (ocena 74%) jak ktoś lubi wyścigi w stylu WipeOuta.

  • Euro 2000 (ocena 87%) piłka nożna z EA.

  • Enemy Engaged (ocena 86%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Gunship (ocena 85%) symulator bojowego śmigłowca.

  • Ultima Ascension 3 (ocena 80%) następny RPG z wielkiej serii.

  • Risk2 (ocena 86%) doskonała strategia czasów wojen Napoleońskich.


  • Majesty (ocena 84%) strategia RTS z elementami RPG.


  • Shadow Watch (ocena 76%) gra w stylu starego X-Com-a.


  • StarLancer (ocena 88%) strzelanina kosmiczna.


  • Tachyon: The Fringe (ocena 85%) strzelanina kosmiczna.


  • Nerf Arena (ocena 82%) niekonwencjonalna strzelanina w stylu Quake'a.


  • Star Trek: Hidden Evil (ocena 84%) przygody rodem z filmu Star Trek.


  • Lemmings Rewolucja (ocena 82%) logiczno-zręcznościowa gra, kierujesz stworkami.


  • Thief 2 (ocena 83%) wcielasz się w postać średniowiecznego złodzieja.


  • Devil Inside (ocena 81%) gra w horrorowym stylu Alone In The Dark.


  • Martian Gothic: Unification (ocena 82%) gra w stylu Resident Evil.

  • Strona GłównaInternetGiełda • Gry • SportKontraO nas

    Copyright ©2000
    mp4.com.pl Design Team
    W razie jakichkolwiek sugestii lub pytań prosimy o kontakt:
    Irenusz Piotrzkowicz lub Tomasz Filipek