Curculonidae - ryjkowcowate
 
 
 
 

Cechy rozpoznawcze

    Chrząszcze należące do tej rodziny wyróżniają się głową wyciągniętą w ryjek o rozmaitej długości i kształcie, na którego końcu znajduje się aparat gębowy gryzący, nie posiadający wargi górnej. Pokrój ryjka i osadzonych na nim po bokach kolankowato zgiętych czułków jest podstawą podziału systematycznego tej rodziny. Czułki 8-12 członowe mają pierwszy człon wydłużony, prosty, ostatnie zaś człony - mniej lub bardziej zgrubiałe - tworzą szczelinę, wrzecionowatą buławkę.
    Ryjek może być:

Systematyka

    W Polsce występuje około 130 rodzajów (ponad 800 gatunków) w kilkunastu podrodzinach. Według Eschericha można tę rodzinę podzielić na dwie grupy: Orthoceri i Gonatoceri.
    Grupa Gonatoceri (kolankorożne) ma czułki zgięte kolankowato, tzn. pierwszy człon jest silnie wydłużony,a więc zagięte pod kątem prostym. U ryjkowców z długim ryjkiem (Rhynchaeides) ryjek jest cienki i wygięty (rzadko gruby i krótki). Oczy są zwykle poprzecznie ustawione i prawie tak szerokie jak ryjek w swym najcieńczym miejscu. U ryjkowców z krótkim ryjkiem (Curculionides) ryjek jest gruby, krótki i od góry często spłaszczony. Oczy są okrągłąwe i węższe niż grubość ryjka. Są one zawsze umieszczone po bokach głowy u nasady ryjka pod brzegiem czoła.
    Grupa Orthoceri (prostorogie) nie ma kolankowatych czułków; chrząszcze mają czułki proste. Pierwszy człon nie jest tak długi jak pozostałe razem wzięte. Do grupy tej należą tutkarze (podrodzina Rhynchitinae) i występujące często w biocenozach leśnych choć bez znaczenia gospodarczego pędrusie (podrodzina Apionidae).
    Ryjek ma podłużne bruzdki lub okrągłe zagłębienia, w które wchodzi pierwszy człon czułków. Kształt tych bruzdek jest również cechą systematyczną.
    Chrząszcze należące do tej rodziny mają różną wielkość - od kilku do 21 mm długości. Ciało ich jest przeważnie krępe, jajkowate lub nieco wydłużone, pokryte łuskami lub włoskami. Przedtułów może mieć różny kształt. Twarde pokrywy, wysoko sklepione i urzeźbione, nie zawsze zasłaniają cały odwłok. Tylnych skrzydeł u niektórych gatunków brak, a jeśli występują mają zredukowane użyłkowanie. Przy uwstecznionych skrzydłach lotnych pokrywy są najczęściej zrośnięte.
    Nogi chrząszczy są silnie zbudowane. Mają uda zaopatrzone w kolcowate, ostre wyrostki. Stopy nóg są 4 członowe, przy czym trzeci człon bywa silnie wykrojony. U nielicznych gatunków tylne nogi są skoczne.
    Ubarwienie chrząszczy może być różne - szare lub o barwach żywych i dość często z matalicznym połyskiem.
    Eucephaliczne, białawe beznogie i miękkie larwy są ślepe i przeważnie łukowato zgięte. Te czerwiowate i słąbo owłosione larwy mają tylko głowę i narządy pyszczkowate pokryte chityną.

Ekologia

    Zarówno chrząszcze jak i larwy są roślinożercami. Różnią się jednak trybem życia. Jedne gatunki żerują na kwiatach i liścich inne zaś na korzeniach w ziemi lub w owocach. Różnią się także jakością pożywienia. Pewne gatunki ryjkowców są monofagami, inne zaś żerują na rozmaitych roślinach w zależności od okoliczności w jakich się znajdują. Ogółem biorąc, ryjkowcowate są szkodnikami fizjologicznymi.
    Generacja ryjkowcowatych jest zwykle jednoroczna, lecz może być także 2-letnia. Postacie dorosłe żyją do 3 lat, nie tracąc zdolności rozrodu.
    W przeciwieństwie do korników samice ryjkowców nie wgryzają się do tkanek rośliny w celu złożenia jaj, lecz wygryzają tylko małą jamkę.
    Oprócz gatunków szkodliwych występują gatunki związane tylko ze ścółką, a więc mające znaczenie w procesach glebotwórczych. Wśród nich należy wymienić np.  Caenopsis fissirostris Walton., występujący w opadłych liściach i rozkładających się pniakach, Omias forticornis Boh. - w ścółce liściastej w okolicach górskich, Adexius scrobipennis Gyll. - w maju w okolicach górskich, Cotaster uniceps Boh. - w ściółce z zimującą postacią dorosłą, i Acalles sp., którego chrząszcz zimuje w ściółce w liściastych i iglastych drzewostanach. Jego szare larwy podobne do gąsienic, długości do 1 cm, spotykane są w lipcu i sierpniu.


Rhynchaenides - ryjkowce z długim ryjkiem

    Szkody gospodarcze wyrządzają albo chrząszcze (wtedy larwy są nieszkodliwe) albo larwy (wtedy żer chrząszczy jest gospodarczo obojętny). Są jednak gatunki wyrządzające szkody zarówno w stadium chrząszcza jak i stadium larwy.

Hylobius abietis L. - szeliniak sosnowiec
Hylobius pinastri Gyll. - szeliniak świerkowiec

Gatunki z rodzaju Pissodes (smolik) występujące na świerku

    Szkodliwość tych gatunków polega głównie na skutkach jakie powoduje żerowanie ich larw.

Pissodes harcyniae Hbst. - smolik harcyński

Gatunki z rodzaju Pissodes (smolik) występujące na sośnie

Pissodes notatus F. - smolik znaczony
Pissodes piniphilus Hbst. - smolik drągowinowiec
Pisodes pini L. - smolik sosnowiec
Pissodes validirostris Gyll. - smolik szyszkowiec
Pissodes piceae Ill. - smolik jodłowiec

Dalsze gatunki ryjkowców z długim ryjkiem

Magdalis violacea L. - wałczyk fioletowy
Cryptorrhynchus (Curculio) lapathi L. - krytoryjek olszowiec
Orchestes (Rhynchaenus) fagi L. - skoczonos bukowiec
Orchestes (Rhynchaenus) quercus L. - skoczonos dębowiec
Curculio (Balaninus) nucum L. - słonik orzechowiec
Curculio (Balaninus) glandium Mrsh. - słonik żołędziowiec

Curculionides - ryjkowce z krótkim ryjkiem

    Larwy żywią się korzeniami (podobnie jak pędraki), chrząszcze zaś na ogół są pollifagami żywiącymi się organami asymilacyjnymi młdych drzew liściastych i iglastych.

Otiorrhynchus niger F. - kluk czarny
Phyllobius arborator  Hbst. naliściak
Brachyderes incanus L. - choinek szary
Polydrsus sericeus Schall. - obryzg