Pissodes piniphilus Hbst. - smolik drągowinowiec
 
 
 

Cechy rozpoznawcze

    Chrząszcz ten długości 4-5 mm, podobny do smolika znaczonego, jest od niego nieco mniejszy. Ma barwę rdzawobrunatną i pokryty jest małymi, żółtobiałymi kępkami włosków. Na każdej z pokryw o ziarnistej powierzchni za ich środkiem umieszczona jest duża, okrągława, rdzawożółta plama. Przedplecze ma zaokrąglone tylne kąty.

Ekologia

    Najchętniej zasiedlane są drzewa w drągowinach sosnowych w wieku 30-50 lat. W drzewostanach bliskorębnych
smolik ten zasiedla korony. Od kwietnia chrząszcze żerują na pączkach i pędach. Jaja w liczbie do 4 sztuk składane są w jamce wygryzionej w cienkiej gładkiej korze na strzale sosny w wieku po-wyżej 5 lat (także wejmutki). Rzadko występuje typowe gwiazdkowate żerowisko larw. Kręte i wijące się chodniki larwalne naruszają biel. Długość ich dochodzi do 15 cm. Eliptyczne kolebki poczwarkowe wyłożona są de-likatnymi, białymi mączystymi trocinkami. Generacja jest prawdopodobnie jednoroczna.

Znaczenie gospodarcze

    Obok drzew osłabionych (np. żerem innych szkodników) chrząszcze atakują również drzewa zdrowe w drzewostanach żywicowanych. Wyrządzane szkody mogą być poważne. Objawem porażenia jest więdnięcie pędów szczytowych oraz występowanie białych kropek żywicy.
Chrząszcz ten pojawia się często razem z porażeniem dokonanym przez grzyb Peridermium pini (Willd.) Kłęb. f. corticola.