WebReporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= WYDARZENIA =-
WebReporter nr 06 - 2000.06.15 Dariusz Majgier - Cobretti, www

B@CO, czyli firma pod kontrolą

Firma Exact Software Polska zaprezentowała nowy, internetowo zorientowany produkt Exact Software - B@CO Finanse.

B@CO Finanse oferuje grupom firm średniej wielkości i ich poszczególnym oddziałom szczegółowy wgląd w wyniki finansowe poszczególnych oddziałów i pozwala na szybką konsolidację danych finansowych całej grupy.

B@CO Finanse automatycznie konsoliduje wszystkie transakcje wprowadzone w poszczególnych oddziałach w jednej centralnej bazie danych. Dzięki sprawdzonym technologiom internetowym następny poziom w strukturach organizacyjnych grupy ma dostęp z dowolnego miejsca na świecie do pełnych informacji finansowych o grupie. System pozwala analizować dane ubiegłych okresów, definiować wiele scenariuszy budżetów i zarządzać ich akceptowaniem. Przede wszystkim jest to jednak narzędzie dostarczające informacji zarządzającym strukturami wielooddziałowymi, pozwalające na sporządzenie skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

B@CO Finanse importuje dane z poszczególnych firm na poziomie poszczególnych transakcji. Nie kompresuje danych z poszczególnych firm, ale dokonuje transferu wszystkich operacji do centralnej hurtowni danych. Pozwala to na zagłębianie się z poziomu ogólnego w pojedyncze transakcje poszczególnych firm, wchodzących w skład grupy i daje organizacjom nieosiągalny wcześniej wgląd w sytuację finansową. Mogą sobie one pozwolić na dokonywanie analiz, które wcześniej były możliwe tylko przy dodatkowym obciążeniu oddziałów obowiązkiem szczegółowego raportowania. W funkcjonowaniu B@CO Finanse można wyodrębnić trzy etapy:

1. Import danych z poszczególnych administracji do centralnego systemu B@CO Finanse. Funkcjonalność systemu zapewnia import tylko tych operacji, które zostały wprowadzone do poszczególnych administracji od czasu ostatniego importu. Pozwala to na utrzymywanie kosztów komunikacji na minimalnym poziomie.

2. Zaimportowane dane są sprowadzane do "wspólnego mianownika". System dodaje automatycznie centralnie zdefiniowane wymiary dla poszczególnych operacji; dokonuje konwersji sum w lokalnej walucie poszczególnych oddziałów do waluty zdefiniowanej dla raportowania na poziomie grupy; dokonuje również przełożenia lokalnie używanych planów kont na plan kont całej grupy.

3. Kiedy już dane zostaną zaimportowane i skonwertowane w taki sposób, aby można je było porównywać, stają się one dostępne dla użytkownika. Użytkownik ma do dyspozycji dwie opcje: tzw. grubego klienta lub cienkiego klienta. Gruby klient wymaga zainstalowania na komputerze użytkownika odpowiedniej aplikacji; cienki klient wykorzystuje tylko przeglądarkę internetową. Cienki klient udostępnia użytkownikom podstawowe raporty.

W przypadku zastosowania grubego klienta użytkownik może dostać się do systemu poprzez Internet, Intranet, sieć lokalną lub cały system może być przeniesiony na komputer użytkownika i użytkowany "off line". W ramach systemu użytkownik ma do dyspozycji szereg standardowych raportów i analiz prezentujących dane na różnych poziomach zagregowania. Wszystkie raporty zawierają opcje zagłębiania się z poziomu zagregowanych danych do poziomu najbardziej szczegółowego, poziomu poszczególnych operacji.

Źródłem danych dla systemu B@CO są programy księgowe Exact Globe for DOS/Windows/SQL. Dane z innych systemów finansowo-księgowych mogą być importowane jako arkusze Excel'a lub XML.

Wymagania dla serwera aplikacji: Windows NT Server 4.0 lub Windows 2000 oraz Microsoft SQL Server 7.0. (wraz z OLAP). Dla wykorzystania systemu w Internecie wymagany jest dodatkowo Microsoft Internet Information Server 4.0 (lub wersja następna). Wymagania sprzętowe serwera w znacznym stopniu zależą od liczby i wielkości poszczególnych administracji, konsolidowanych przy pomocy B@CO Finanse. Minimalne wymagania to serwer PC z szybkim procesorem klasy Pentium i 128 MB pamięci operacyjnej.

Wymagania dla stacji roboczych: aplikacja może pracować na dowolnej 32 bitowej wersji Windows: Windows 95, Windows 98 lub Windows NT Workstations 4.0. Prócz tego klient musi mieć Microsoft Excel 97 (lub następną wersję) oraz Microsoft Internet Explorer 5.0 (lub wersja następna). Nie ma specjalnych wymagań sprzętowych odnośnie stacji roboczych. Wystarczający jest standardowy PC z 32 MB pamięci operacyjnej.

B@CO Finanse korzysta ze sprawdzonych technologii:

- Gromadzenie danych w Microsoft SQL Server 7: B@CO Finanse jest stworzone z myślą o szybkim dostępie nawet do dużych zbiorów danych. Wszystkie aplikacje B@CO Finanse są w pełni zoptymalizowane dla Microsoft SQL Server 7. Funkcjonalność OLAP jest zapewniona przez Usługi Wspomagania Decyzji (Decision Support Services) SQL Server 7.

- Raportowanie: B@CO Finanse korzysta z HTML dla tworzenia dynamicznych raportów, łączących dane i wykresy. Dzięki hiperlinkom możliwe jest zagłębianie się do najbardziej szczegółowych danych.

- Pełna integracja z Internetem przy pomocy Microsoft Internet Explorera: B@CO Finanse powstało z myślą o Internecie. Poprzez włączenie Internet Explorera w B@CO Finanse mamy do dyspozycji tę samą funkcjonalność poprzez sieć lokalną, rozległą i Internet w każdym przypadku z dobrymi osiągami.

- Automatyczne Importy przyrastających danych poprzez istniejącą infrastrukturę: B@CO Finanse może automatycznie przesyłać dane z lokalnego systemu finansowo-księgowego do centralnej bazy danych korzystając z istniejącej infrastruktury: sieci lokalnej, sieci rozległej, Internetu lub Lotus Notes. Dla zminimalizowania kosztów przesyłania danych B@CO Finanse przesyła tylko dane zmienione od ostatniej transmisji.

- Automatyczna instalacja klienta: B@CO Finanse automatycznie instaluje i aktualizuje aplikację klienta. System sam dba o to, ażeby każdy klient miał zainstalowane właściwą wersję aplikacji.

- Kontrola dostępu poprzez wbudowane mechanizmy Windows NT: B@CO Finanse kontroluje dostęp do skonsolidowanych danych poprzez integrację z mechanizmami zabezpieczającymi Windows NT. Możliwe jest ograniczenie poszczególnym użytkownikom systemu dostępu tylko do wybranych oddziałów czy stanowisk kosztowych.

B@CO Finanse korzysta z mechanizmów zabezpieczających Windows NT, ale dodatkowo każdy użytkownik musi być zdefiniowany jako użytkownik B@CO Finanse. Każdy użytkownik jest powiązany ze zdefiniowanymi wcześniej rolami jak: dyrektor finansowy, kontroler finansowy i księgowy. W zależności od przydzielonej danemu użytkownikowi roli będzie on miał ograniczony lub nieograniczony dostęp do poszczególnych funkcji B@CO Finanse. Oprócz tego administrator może wprowadzać ograniczenia dostępu do poszczególnych firm.

B@CO Finanse jest pierwszym z serii 6 modułów systemu B@CO. Exact przygotowuje już kolejne: B@co Documents, B@co Item Management, B@co CRM, B@co HR.

Firma Exact Software Polska przedstawiła nowego Dyrektora Generalnego - Mariusza Bachowskiego, który zajmował dotąd stanowisko Dyrektora Finansowego. Poprzednio pracował jako kontroler finansowy w Gilette Poland SA i w Centertelu. Doświadczenie w zakresie finansów i zarządzania zdobywał przez 6 lat w firmie Fuller Landau Consulting w Montrealu. Mariusz Bachowski posiada dyplom Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

+ EXACT SOFTWARE POLAND - www.exact.com.pl

[spis treści][do góry]