GOKU FAQ

KKM 'GOKU' - FAQ

by Yako & Nandi

Ver 4.3 /12.02.2000/


WSTĘP


Czytany właśnie przez Was plik powstał, aby udzielić odpowiedzi na pytania często zadawane przez klubowiczów, a także osoby spoza klubu. Z czasem ten FAQ będzie poszerzany o coraz to nowe wyjasnienia. Pisząc, wzorowaliśmy się na wielu innych pracach podobnego typu. Znajdujące się tutaj informacje dotyczą tylko i wyłącznie samego klubu, jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś o mandze - odsyłamy od innych, naprawdę licznych źródeł.

Yako i Nandi


TEMATY / PYTANIA:[1.] 
KKM GOKU - co to znaczy?
[1.1]           Podstawowe informacje
[1.2]           Regulamin
[2.]  Fanziny
[2.1]           Punktacja za artykuły
[2.2]           Nadsyłanie materiałów
[2.3]           Prawa autorskie
[3.]  Strona Goku
[4.]  Lista dyskusyjna
[4.1]           Lista mailingowa 'GOKU NEWS'
[5.]  Propozycja dla osób 'niezrzeszonych'WYJAŚNIENIA / ODPOWIEDZI:
[1.] KKM GOKU - co to znaczy?

Nasz internetowy klub od dnia założenia (tzn. od 19.08.1997) znany był w sieci pod nazwą 'KKM', będącą skrótem od 'Klubu Komputerowej Mangi'. Akronim ten dosyć trafnie określał naszą działalność, nie był jednak nazwą w pełnym tego słowa znaczeniu. 23 maja 1998, dzięki inwencji Ziutassa, światło dzienne ujrzała ta Jedyna, funkcjonująca do dziś. Słowo 'GOKU', w zależności od kontekstu, oznacza po japońsku 'niezwykle', 'nadzwyczajnie', 'szalenie', 'bardzo' itp. W wolnym tłumaczeniu można to słowo odczytać również jako 'WSPANIAŁY'. Pragnelibyśmy zaznaczyć, że nazwa nasza nie pochodzi od imienia bohatera Mangi 'Dragon Ball', pomimo, że wykorzystujemy jeden z rysunków Toriyamy. Jesteśmy (fan)klubem OGÓLNIE MANGI, nie zaś tylko dzieła Akiry Toriyamy. Obecnie klub funkcjonuje więc pod nazwą "KKM GOKU", chociaż najczęściej nazywamy go 'Klubem Goku'... lub po prostu: 'GOKU'.Do góry

[1.1] Podstawowe Informacje

 • Nasz klub zrzesza fanów szeroko pojętego japońskiego rysunku z całej Polski. Jego istnienie jest możliwe prawie wyłącznie dzięki Internetowi. Nie jest on dla nas tylko sposobem reklamy, ale przede wszystkim medium, które pozwala się ze sobą kontaktować. Istniejemy jako pewna grupa w Sieci, ponieważ pozwala ona na swobodną wymianę informacji pomiędzy nami w sposób stosunkowo tani i szybki.
 • Nie utajniamy w żaden sposób adresow e-mail'owych naszych klubowiczów, a nawet wymagamy publicznego ich podania, tak więc każdy z nas za pomocą poczty elektronicznej może swobodnie komunikować się z pozostałymi klubowiczami.
 • Przesyłanie materiałów do fanzinów, czy też zgłaszanie wszelkich uwag związanych z funkcjonowaniem klubu najlepiej jest wysyłać bezpośrednio do osób zajmujących się odpowiednią sprawą, czyli np. autora danego tekstu lub organizatorów tego całego zamieszania ^_^, czyli:

  Yako - yako@polbox.com - założyciela klubu
  Nandi'ego - nandi@anime.rubikon.pl - faceta od brudnej roboty ^_^

  Do góry

  [1.2] Regulamin

  Jest on bardzo prosty i właściwie ogranicza się do kilku podstawowych zaleceń, bez których przestrzegania stabilność klubu mogłaby zostać zachwiana. Jesteśmy dosyć tolerancyjni w stosunku do np. osób 'mało udzielających się' i zazwyczaj nawet drobne wybryki kończą się tylko upomnieniami, jednak nagminne łamanie ogólnych zasad dobrego wychowania i netykiety przez danego klubowicza może być przyczyną jego wykluczenia z klubu.

  Regulamin brzmi mniej więcej tak:

  Jako członkowie Klubu Komputerowej Mangi 'GOKU':

  Aby banner GOKU pojawił się na swojej stronie WWW wystarczy że umieścisz na niej poniższy kod:

  <center>
  <a href = "http://www.moderski.com.pl/goku" target="framea">
  <img src = "http://www.moderski.com.pl/goku/grafika/gokuban.gif"
  border=0 width=400 height=50
  alt = "Klub Komputerowej Mangi zaprasza!"></a><br>
  </center>  Do góry

  [2.] Fanziny

  Co miesiąc staramy się wydawać fanzin, czyli naszą elektroniczną gazetkę. Zin jest przygotowywany w formie plików HTML. W początkowym okresie rozsyłany był do klubowiczów pocztą elektroniczną, jednak w związku z rosnącą liczbą członków klubu musielismy tego zaprzestać. Obecnie wszystkie fanziny można pobrać ze strony klubowej. Staramy się z miesiąca na miesiąc podnosić jakość gazetki - począkowo mieliśmy znacznie gorszą oprawę graficzną, oraz mniej artykułów. Przedostatni fanzin zawsze prezentowany jest na stronie klubowej w ramach demonstracji.

  Do góry

  [2.1.] Punktacja za artykuły

  Od niedawna napisanie każdego artykułu do fanzinu jest punktowane. Za kilka miesięcy (jeszcze nie wiadomo ile) dla klubowiczów którzy mają najwięcej punktów przyznawane bedą nagrody. Punktacja dotyczy prac zrobionych specjalnie dla klubu, nie dotyczy tekstów które pobrałem (za pozwoleniem oczywiście) ze stron i zbiorów prywatnych klubowiczów. Poza tym punktowane są tylko artykuły pisane z własnej woli i chęci, nie te natomiast, które trzeba było wypraszać.
  A oto punktacja:

 • 5 pkt za recenzje, grafiki, opisy imprez, felietony.
 • 3 pkt za fanfice i opowiadania.
 • 1 pkt za komplet 2 linków wraz z opisami

  Oczywiście punktacja zależy od jakości artykułów. Poza tym ilość punktów jest tajna, aby nie było zazdrości. Od czasu do czasu będę zdradzał tylko, kto jest na pierwszym miejscu. Nagrody nie można zdobyć dwa razy pod rząd. To dlatego, aby ci, którzy mają talent i/lub czas nie deklasowali innych. I to chyba wszystko.


  Do góry

  [2.2.] Nadsyłanie materiałów

  Teksty i rysunki przeznaczone do publikacji należy wysyłać do
  Yako lub Nandi'ego.

  Teksty powinnno się przesyłac w plikach *.txt bez formatowania. Minimalna objętość artka (tzw. granica przyzwoitości) to 2kb. Mile widziane byłoby przysłanie dodatkowo kilku grafik, związanych z tekstem (koniecznie w formacie *.gif lub *.jpg i o niezbyt dużej objętości). Możesz również zaznaczyć w tekście, gdzie ma się pojawić dany rysunek, przez chociażby wstawkę [tutaj obrazek.jpg] Jeśli potrafisz, możesz także wstawic w tekst znaki HTML - końca linii i początku akapitu, co jest szczególnie mile widziane w długich fanficach. Jeśli chcesz przysłać tekst w formie HTML to dobrze by było żeby był to tekst na białym tle z minimalną ilością różnych tagów, bez wstawek BODY FRAME, skomplikowanych tabel itp.

  Do góry

  [2.3] Prawa autorskie

  Przy przyjmowaniu artykułów i grafik do fanzinu (lub na stronę klubową) preferujemy prace niepowtarzalne i wykonane własnoręcznie. Kompilacje prac innych autorów są dozwolone jedynie za podaniem oryginalnego źródła.

  Każdy wykryty plagiat (podpisanie się pod nie swoją pracą) będzie karany proporcjonalnie do wielkości przewinienia - do usunięcia z klubu włącznie (!)

  Przypominam, że w przypadku prac graficznych o wykrycie plagiatu nietrudno, bo zawsze wśród klubowiczów znajdzie się ktoś kto już dany rysunek bardzo dobrze zna! To samo odnosi się do tekstów (godziny spędzone na zgrywaniu plików z internetu robią swoje ;)) Nie opłaca się więc oszukiwać. Poza tym społeczność internetowa jest w tych sprawach bardzo pamiętliwa...

  Do góry

  [3.] Strona GOKU

  Jak na internetowy klub przystało mamy również własną stronę WWW. Strona GOKU jest dostepna pod adresem: http://fast.to/goku

  Strona ostatnio została mocno przerobiona. Mierzymy czas jej ładowania z zegarkiem w ręku i tak optymalizujemy ilość grafiki, aby całość ładnie się prezentowała i jednocześnie szybko wczytywała. Na stronie GOKU można znaleźć nasze archiwalne numery fanzinu, teksty (rubryka w fazie rozbudowy), część poświęconą klubowiczom, historię klubu, a także podstrony tematyczne prowadzone przez poszczególnych członków.

  Do góry

  [4.] Lista dyskusyjna

  Lista dyskusyjna GOKU dostępna jest wyłącznie dla członków naszego klubu. Na grupie poruszane są tematy związane z Mangą i Anime, naszym klubem, oraz (czego staramy sie raczej unikać) innymi tematami. Udział w liście jest dobrowolny, a po zapisaniu się można zrezygnować z niego w dowolnym momencie pisząc na adres: kkmgoku-unsubscribe@eGroups.com

  Zapisy na listę: kkmgoku-subscribe@eGroups.com
  Adres na który można pisać (będąc już członkiem naszej listy) to: kkmgoku@eGroups.com


  Możliwość czytania archiwalnych postów grupy z poziomu przeglądarki WWW jest dostępna dla wszystkich pod adresem: http://www.egroups.com/group/kkmgoku/

  Zapraszamy!

  ------------ Zasady obowiazujace uczestnikow: ------------

  Na początek ważna uwaga dla osób używajacych kilku kont pocztowych: Listy przychodzą na określony adres e-mail i z tego samego adresu MUSZĄ być wysyłane, gdyż inaczej serwer grupy taki list odrzuci jako próbę przysłania listu przez osobę nienależącą do klubu. Pamiętajcie by powiadomić moderatora grupy przy każdej zmianie Waszego adresu, inaczej na listę GOKU nie uda sie Wam nic wysłać !!!
  -------------- zalecenia ogólne: --------------


  1) Listów NIE PISZEMY W HTML-u !!!

  2) NIE UŻYWAMY polskich znaczków...

  3) Listy powinny być 'NA TEMAT'. Posty nie związane z Anime, Mangą, bądź też klubem, wysyłamy klubowiczom wyłącznie na priva!!! (mają prawo być odrzucone przez moderatora grupy).

  4) Jeżeli odpowiadamy na czyjś text, to staramy sie zaznaczać wcześniej czyje słowa cytujemy: np. lub a linijki z jego wypocinami zaznaczamy wcięciem, za pomocą symbolu ' > '.

  5)  Zbędne fragmenty listu, na który odpowiadamy, a których nie chcemy komentować USUWAMY! To samo robimy z paskudnymi reklamami!

  6) Pod każdym listem podpisujemy się. STARAMY SIĘ używać jednak tylko swojego nicka lub imienia, a nie całej sygnatury (mniej miejsca zajmuje).

  ------------ Koniec --------------

  Tyle nam na razie przyszło do głowy jak chodzi o listę. Stosując się do powyższych zaleceń zdecydowanie ułatwimy sobie życie.  Do góry

  [4.1] Lista mailingowa 'GOKU NEWS'

  Lista mailingowa 'GOKU NEWS' dostępna jest tylko dla członków naszego klubu i służy do informowania ogółu klubowiczów o nowościach klubowych i innych ważnych informacjach. Wysyłać na nią listy mogą tylko Yako i Nandi. Wszyscy klubowicze zapisywani są na nią bez pytania, jeśli to jednak nie nastąpi w ciągu tygodnia - trzeba to zrobić samodzielnie - wysyłając pusty list na adres: klubgoku-subscribe@eGroups.com.
  Aby się wypisać wystarczy napisać pusty e-mail na adres klubgoku-unsubscribe@eGroups.com  Do góry

  [5.] Propozycja dla osób 'niezrzeszonych'

  Jeżeli nie należysz do naszego klubu, a masz zdolnosci plastyczne, możesz przysłać swoje prace do nas. Postaramy się zareklamować je, umieszczając na naszej stronie. Możesz też podesłać nam swoje recenzje Anime - na pewno opublikujemy je w fanzinie! Koniecznie opowiedz o naszym klubie swoim znajomym! E-maile z tekstami wysyłaj na adres Yako, a grafiki na adres Nandi'ego. Czekamy na Twoje prace!

  Pamiętaj: warto się do nas zapisać! (A Skuld mówi, że jak masz słabe nerwy - lepiej nie ^_^ - dop. korekta)

  oto korzyści:  Do góry

  credits:

  Yako - główny robiacz miszmaszu,
  Nandi - oddany sercem pracownik całodobowy,
  Skuld - wredny, acz równie oddany zasrywacz cudzego życia (i nieoceniony korektor naszych wszystkich błędów - dop. Nandi)  Thanks to WSZYSCY którzy mają pomysły.  Tekst ten jest własnością Klubu 'GOKU'.
  Wszystkich zainteresowanych jego umieszczeniem w miejscu
  innym niż ta strona prosimy o wcześniejszy kontakt.