MegaPortal Reklama
  Info  |   Redakcja  
 

   Muzyka  |   Komputery  |   Gry  |   Film  |   Sport  |   ScHizO  |   MoTHa  |   Chat  |   Bannery 
Gry mangowe Pnickes
Strona Główna  | GOKU FAQ  | English  | Lista dyskusyjna  | GOKU Chat  | E-mail

Japonia

JAPONIA

Polityka Japonii

  • Konstytucja

    W konstytucji Japonii ogłoszonej 3 listopada 1946 r. naród japoński zobowiązuje się popierać szczytne idee pokoju i demokracji.

    Preambuła do konstytucji brzmi: "My naród japoński pragniemy pokoju po wsze czasy... Pragniemy zajmować zaszczytne miejsce w społeczności narodów dążącej do zachowania pokoju, bezpowrotnego zniesienia tyranii, niewolnictwa, ucisku i nietolerancji na świecie".

    A oto niektóre z jej najważniejszych postanowień:

    • Cesarz jest symbolem państwa i jedności narodu.
    • Władza najwyższa spoczywa w rękach narodu.
    • Japonia wyrzeka się wojny jako suwerennego prawa. Rezygnuje również z użycia lub groźby użycia siły jako sposobu rozstrzygania sporów z innymi państwami.
    • Gwarantuje podstawowe prawa człowieka, jako prawa odwieczne i nienaruszalne.
    • Władza wykonawcza należy do gabinetu, który ponosi odpowiedzialność zbiorową wobec Parlamentu
    • Cesarz nie posiada żadnej władzy w zakresie bezpośredniego sprawowania rządów. Spełnia on jedynie pewne funkcje państwa określone w konstytucji. Mianuje na przykład premiera i prezesa Sądu Najwyższego. Premiera wyznacza jednak uprzednio Parlament, a prezesa Sądu Najwyższego gabinet. W imieniu narodu, za radą i zgodą gabinetu Cesarz ogłasza również prawa i traktaty, zwołuje parlament i przyznaje odznaczenia.


    Jak ktoś chce pełen tekst konstytucji niech da mi znać, a mu go przyśle (niestety jest w wersji ang.)

  • Parlament

    Jest on najwyższym organem władzy państwowej i jedynym organem ustawodawczym Japonii. Składa się z Izby Reprezentantów (Shugi-in) o 511 mandatach i Izby Radców (Sangi-in) z 252 mandatami. Sesje parlamentu są: zwyczajne, nadzwyczajne i specjalne. Zwyczajne sesje są zwoływane raz w roku, w styczniu i trwają 150 dni. Najważniejsza ustawą przedstawioną na zwyczajnej sesji jest budżet państwa na następny rok finansowy. Izbie Reprezentantów przysługuje prawo wcześniejszego rozpatrzenia ustawy budżetowej, opracowanej przez gabinet. Niższa izba parlamentu ma również prawo pierwszeństwa w stosunku do Izby Radców przy wyznaczaniu nowego premiera i rozpatrywania kwestii dotyczących zawierania międzynarodowych traktatów. Izbie Reprezentantów przysługuje prawo zgłaszania wniosków o wotum nieufności lub ufności dla rządu. Marszałek i wicemarszałek Izby Reprezentantów oraz przewodniczący i wiceprzewodniczący Izby Radców są odpowiedzialni za utrzymanie porządku w swoich izbach oraz czuwanie nad realizacją porządku obrad. Celem zapewnienia bezstronności obrad, wszyscy czterej zwykle zrzekają się swych powiązań partyjnych. Izba Radców może tymczasowo zastąpić Izbę Reprezentantów w pełnieniu funkcji Parlamentu, jeżeli, i o ile gabinet zwoła nadzwyczajną sesję wyższej izby Parlamentu, w okresie rozwiązania izby niższej. Obywatele japońscy od 25 lat wzwyż mogą być wybrani do Izby Reprezentantów, a obywatele w wieku od 30 lat wzwyż mogą być wybrani do Izby Radców. W Japonii istnieje powszechne prawo wyborcze przysługujące dorosłym. Wszyscy mężczyźni i kobiety w wieku od 20 lat wzwyż posiadają prawo udziału w głosowaniu we wszystkich wyborach.

  • Władza wykonawcza

    Spoczywa ona w rękach rządu składającego się z premiera i nie więcej niż 20 ministrów. Premierem jest obecnie Obuchi Keizo sprawujący swój urząd od 30 lipca 1998 r. z ramienia Partii Liberalno - Demokratycznej. Japonia miała 28 premierów od 1945 r. Szef rady ministrów wyznaczany jest przez Parlament i sam musi być deputowanym do Parlamentu. Przysługuje mu prawo mianowania i odwoływania ministrów, którzy winni być osobami cywilnymi i w większości deputowanymi do Parlamentu. Japonia dzieli się na 47 prefektur. Władzę terenową na wszystkich szczeblach samorządu - prefekturalnym, wielkomiejskim, miejskim i wiejskim - sprawuje zgromadzenie właściwe dla danego szczebla.

  • Władza Sądownicza

    Jest całkowicie niezależna od władzy wykonawczej i ustawodawczej, składa się z Sądu Najwyższego, ośmiu sądów wyższych, sądów okręgowych w każdej z prefektur (za wyjątkiem Hokkaido mającej cztery takie sądy) i szeregu sądów doraźnych. Ponadto istnieje wiele sądów rodzinnych rozstrzygających rodzinne spory. W skład Sądu Najwyższego wchodzi prezes i 14 innych sędziów. Prezesa wyznacza gabinet i mianuje cesarz, a 14 pozostałych sędziów mianuje gabinet. Nominacja sędziów Sądu Najwyższego podlega zatwierdzeniu w drodze referendum narodowego. Sędziowie niższych sądów są mianowani przez gabinet na podstawie listy osób wyznaczonych przez Sąd Najwyższy.

  • Partie Polityczne

    Pierwsza partia polityczna Japonii - Publiczna Partia Patriotów (Aikoku Koto) została utworzona w 1874 roku i bezzwłocznie wezwała rząd do ustanowienia reprezentatywnej władzy ustawodawczej. Pierwsze w Japonii wybory powszechne odbyły się 16 lat później, 1 lipca 1890 roku, a pierwszą sesję parlamentu otwarto 29 listopada tegoż roku. Japoński Parlament był pierwszym państwowym organem ustawodawczym w Azji. Obecnie w Japonii możemy wyróżnić 5 głównych partii politycznych: Partia Liberalno - Demokratyczna, Nowa Partia Postępu, Partia Socjaldemokratyczna, Nowa Partia Sakigake oraz Japońska Partia Komunistyczna. Po szczegółowe informacje o poszczególnych partiach zapraszam do zerknięcia na poniższe linki

    http://www.jimin.or.jp/ - Liberal Democratic Party
    http://www.dpj.or.jp/ - Democratic Party
    http://www.jiyuto.or.jp/ - Liberal Party
    http://www.jcp.or.jp/ - Japanese Communist Party
    http://www.komei.or.jp/ - Komeito
    http://www.sdp.or.jp/ - Social Democratic Party
    http://www.coara.or.jp/~sakigake/ - New Party Sakigake
    http://www.shinto-yuuai.com/ - Shinto Yuuai
    http://www.jlp.net/ - Japan Labor Party
    http://www.bekkoame.ne.jp/~swp/ - Socjalist Workers Party
    http://www.bekkoame.ne.jp/~nnpp/ - Niigata New Party for People
    http://www.jiyuren.or.jp/ - Liberal League

    Powyższe strony w większości posiadają angielskie wersje wiec nie powinno być problemu

    A oto inne ciekawe linki

    http://www.shugiin.go.jp/ - strona Izby Reprezentantów
    http://www.sangiin.go.jp/ - strona Izby Radców
    http://www.emb-japan.pl/ - strona Ambasady Japońskiej w Polsce



Pragne złożyc serdeczne podziękowania
dla Ambasady Japońskiej w Polsce
bez której pomocy ten dział by nie powstał.



Priest - katolick@kki.net.pl




Copyrights © KKM GOKU