BizReporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= ZARZĄDZANIE =-
BizReporter nr 06 - 2000.06.05 Zenon Znamirowski

Przygotowanie do negocjacji

Przed negocjacjami na najwyższym szczeblu, dyplomaci oraz biznesmeni poświęcają długie godziny na przygotowanie się do rozmów. W niektórych przypadkach stosunek czasu właściwych negocjacji do czasu przygotowań ma się jak 1 : kilkuset. Henry Kissinger, słynny amerykański polityk i dyplomata udzielał wywiadu przed ważnymi rokowaniami między politykami USA i ZSRR w czasie ''zimnej wojny''. Zapytany czy jest możliwe aby amerykańscy negocjatorzy wiedzieli przed negocjacjami, co zaproponują Rosjanie odparł: ''Oczywiście! Bez wątpienia! To byłaby całkowita katastrofa gdybyśmy nie znali propozycji Rosjan zanim ją przedstawią!''. Możemy sobie jedynie wyobrazić ile wysiłku, czasu i środków wymagało uzyskanie takiej informacji.

Co prawda większość z nas nie prowadzi negocjacji na aż tak wysokim szczeblu, ale jakże często bagatelizujemy proces przygotowań do nierzadko bardzo ważnych dla nas negocjacji. Idziemy na spotkanie mając nadzieję, że ''jakoś to będzie'', a podczas rozmów ''dostaniemy skrzydeł''. W ten sposób nie osiągamy tego co moglibyśmy uzyskać, gdybyśmy dokładnie wiedzieli na czym nam zależy i co możemy zaproponować, oraz na czym naprawdę zależy naszemu partnerowi. Najczęściej, rezultatem sytuacji gdy jedna ze stron jest dobrze przygotowana do rozmów, a druga źle, jest jednostronne porozumienie. W przypadku złego przygotowania obu stron wynikiem negocjacji może być w najlepszym przypadku porozumienie kiepskiej jakości, ale równie dobrze może być to impas lub nawet zerwanie rozmów.

Podstawową czynnością jaką powinniśmy wykonać podczas przygotowań jest określenie naszej BATNA, która oznacza ''najlepszą alternatywę do negocjowanego porozumienia'' (Best Alternative To a Negotiated Agreement). BATNA jest wyznacznikiem siły negocjacyjnej. Jeśli masz korzystną alternatywę, możesz wynegocjować więcej, ponieważ koszt nie zawarcia porozumienia nie jest wysoki. Np. BATNA dla potencjalnego klienta twojej firmy to możliwość podpisania umowy z twoją konkurencją, której oferta (cena, jakość) jest zbliżona do tego co ty proponujesz. Cel minimalny w negocjacjach, powinien być lepszy od najlepszej alternatywy nie zawarcia porozumienia. W negocjacjach nie jest najważniejsze osiągnięcie porozumienia, najważniejsze jest osiągnięcie satysfakcjonującego porozumienia, czyli lepszego od najlepszej alternatywy.

Możemy wyodrębnić trzy etapy przygotowań:

1. Diagnozowanie. Zebranie i wymiana informacji na temat treści negocjacji oraz partnerów (ich aspiracji, potencjału, norm postępowania itp.).
2. Analiza celów. Określenie obszarów negocjacji, następnie określenie w każdym z obszarów celów naszych i partnera (obszarami tymi mogą być: cena, termin płatności, zakres usługi, termin realizacji)
3. Ustalenie procedur. Przygotowanie taktyczne i strategiczne:

  • Wypracowanie wariantów porozumienia
  • Przygotowanie taktycznego zestawu ruchów początkowych
  • Sformułowanie strategii
  • Willem Mastenbroek1 przedstawia ciekawe zestawienie zagospodarowania okresu przygotowawczego przez doświadczonych i niedoświadczonych negocjatorów:

    Tabela 1. Zagospodarowanie okresu przygotowawczego przez doświadczonego i niedoświadczonego negocjatora.

    Czas w procentach
    Działanie Nowicjusz Ekspert
    Diagnozowanie 16 25
    Określenie celu 33 16
    Warianty 8 25
    Taktyka 25 16
    Strategia 16 16
    Źródło: Dupont 1982 str. 62 za: op cit. Mastenbroek W., Negocjowanie str. 95

    W tabeli najbardziej uderzająca jest różnica czasu przeznaczonego na budowę wariantów porozumienia. Eksperci poświęcają czas na budowę alternatyw, podczas gdy mniej efektywni zajmują się głównie wyjaśnianiem i precyzowaniem zamierzonych celów. Poza tym doświadczeni negocjatorzy wysoko cenią sobie zdobywanie wszelkich informacji o partnerze o czym mówi różnica widoczna w pierwszym wierszu.

    Przyjrzyjmy się teraz prostemu, aczkolwiek bardzo pomocnemu arkuszowi przygotowań do negocjacji . Przygotowanie przy pomocy takiego narzędzia nie zajmuje często więcej niż kilkanaście minut. Za przykład niech posłuży problem podwyższenia cen usług przez firmę doradczą. Firma doradcza - ja, niezadowolony klient - on.*

    Tabela 2. Arkusz przygotowań do negocjacji

    INTERESY
    Moje
    Jego
    1. Dostarczanie klientowi profesjonalnej usługi za cenę nie niższą niż X zł.
    2. Utrzymanie dalszej współpracy i zdobycie lojalnego klienta, który z czystym sumieniem będzie mógł mnie polecać znajomym.
    1. Uzyskanie pożądanej usługi o wysokiej jakości za cenę nie wyższą niż Y zł. 2. Długofalowa współpraca z rzetelną firmą.
    OPCJE
    1. Zaproponowanie skromniejszego pakietu usług niż dotychczas za ''starą'' cenę. Skromniejszy pakiet zaspokaja ich potrzeby, jednocześnie zmniejsza nasze koszty.
    2. Utrzymanie dotychczasowej ceny (starej) przy jednoczesnej konkretnej gwarancji dalszej współpracy, lecz ze stopniową podwyżką ceny i udoskonalaniem jakości naszego usługi.
    3. Wydłużenie terminu płatności przy nowej cenie.
    OBIEKTYWNE KRYTERIA
    1. Ceny usług podobnej jakości na rynku
    2. Wzrost kosztów pracy.
    3. Wzrastająca jakość usług, a co za tym konieczność wykorzystywania nowocześniejszych i droższych metod.
    BATNA
    Moja
    Ich
    1. Jesteśmy znaną i solidną firmą działającą na rynku od kilku lat, dzięki czemu podwyżka cen nie wystraszyła większości naszych stałych klientów.
    2. Umówione spotkanie z kolejnym potencjalnym klientem na początku przyszłego tygodnia.
    1. Przeniesienie się do innej, tańszej ale równie dobrze znanej firmy consultingowej. Rozmowy z tą firmą rozpoczęli w ubiegłym tygodniu (wzmacnianie BATNA)
    2. Zatrudnienie własnego eksperta
    PROPOZYCJE
    Najkorzystniejsze rozwiązanie Może być Minimum do zaakceptowania
    Uzyskanie ceny X przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowego pakietu usług. Uzyskanie ceny X wraz z poszerzeniem o konkretne elementy zakresu usługi. ''Stara'' cena z gwarancją wzrostu po upłynięciu konkretnego terminu, lub znaczne (również konkretna liczba) wydłużeni terminu płatności.
    * Przedstawiony opis ma tylko charakter przykładu, a nie zalecanych działań.

    Artykuł ten jest przedrukiem z miesiecznika Forum Doradców Podatkowych nr 4, 2000.

    Autor jest specjalistą ds. handlu i marketingu w czołowej polskiej firmie internetowej oraz współpracuje z jedną z warszawskich firm doradczo-szkoleniowych. E-mail: Z.Znamirowski@medianet.pl

    [spis treści][do góry]