Polska Internetowa Strona Komunistyczna

Powrót


Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna
----------

[ flaga korei północnej ]Korea Północna, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Chosôn minjujui inmin konghwaguk, państwo położone w Azji Wschodniej, w północnej części Półwyspu Koreańskiego. Graniczy z Chinami i Rosją od północy, z Koreą Południową na południu. Powierzchnia 120,5 tys. km kw. Stolica Phenian (2,6 mln mieszkańców, 1990).

Język urzędowy koreański.

Jednostka monetarna 1 won = 100 junów.

Ludność

21 mln mieszkańców (1991). Skład etniczny: Koreańczycy (99,8%), Chińczycy (0,2%).

Religia: bezwyznaniowcy (68%), wierzenia ludowe (16%). Średnia długość życia: mężczyźni 65,6 lat, kobiety 72 lata.

Warunki naturalne

Korea jest krajem gór i wyżyn, najwyższym szczytem jest wygasły wulkan Pektu (2744 m n.p.m). Południową część zajmuje aluwialna nizina nad Morzem Żółtym, jest to najważniejszy region rolniczy. Klimat umiarkowanie ciepły na północy, monsunowo podzwrotnikowy na południu. Od czerwca do września występują silne opady i czasami tajfuny. Północno-wschodnia część jest silnie zalesiona, rosną tu lasy iglaste (sosna, jodła świerk). W lasach żyją jelenie, sarny, tygrysy, lamparty i pantery oraz różne gatunki ptaków.

Historia

Korea Północna przed 1948 była związana z Koreą Południową. W 1948 powstała Socjalistyczna Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. W 1950 KRL-D podjęła próbę opanowania południowej części i wywołała 3-letnią koreańską wojnę. W 1953 ogłoszono zawieszenie broni. Od 1979 odbywają się okresowo rozmowy w sprawie zjednoczenia.

Ustrój polityczny

Komunistyczna republika ludowa, parlament - Najwyższe Zgromadzenie Ludowe liczące 687 osób.

Gospodarka

Dochód narodowy na 1 mieszkańca 991 USD (1992). Struktura zatrudnienia: rolnictwo (44,1%), przemysł (33%), usługi (22,9%). Korea jest krajem przemysłowo-rolniczym. Rolnictwo jest dość dobrze rozwinięte. Uprawia się głównie ryż, proso, kukurydzę, sorgo, soję, bataty, maniok oraz bawełnę, len, tytoń, chmiel, żeń-szeń, warzywa i owoce.

Posiada bogate zasoby surowcowe: rudy żelaza, wolframu, ołowiu, miedzi, molibdenu, węgiel kamienny, magnezyty, złoto, srebro. 2/3 energii elektrycznej pochodzi z elektrowni wodnych. Główne gałęzie przemysłu to: hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych, przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, spożywczy i drzewny. Główni partnerzy handlowi: kraje byłego ZSRR, Chiny, Japonia.

Mocarstwo Kimów - artykuł z Gazety WPROST

www.lenin.z.pl