Reporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułSpis treści


-= WWWYBÓR =-
Reporter nr 06 - 2000.06.25 Jacek Szulc, www

Astronomia

AIK - Astronomia i Kosmos - http://www.aik.magazyn.pl

AIK opisywany był w takich gazetach jak: Enter, SuperExpress, file://www oraz został wyróżniony przez Wirtualną Polskę. Autorzy magazynu pomagają w promocji Stron Dzieci sprawnych Inaczej (http://www.dzieci.org.pl). Serwis AIK ma miesięcznie ok. 400 odwiedzin. Od początku istnienia serwisu do księgi gości nie było ani jednego krytycznego wpisu. Nie wierzycie ? Sprawdźcie...

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii - http://www.oa.uj.edu.pl/~ptma/

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii działa od 1919 roku. Członkowie działając obecnie w szesnastu oddziałach terenowych i siedmiu sekcjach specjalistycznych oddają się wspaniałemu hobby, jakim jest rozstrzyganie zagadek Wszechświata. W miarę możliwości Towarzystwo usiłuje dopomóc swym członkom w nabyciu niezbędnych pomocy astronomicznych. Na stronach PTMA znajdziemy historię towarzystwa, linki do oddziałów i sekcji, zasady członkostwa, listę wydawnictw PTMA, sklepik, ogłoszenia oraz linki astronomiczne.

Mars Society Polska - http://chapters.marssociety.org/polska/

MSP to filia organizacji międzynarodowej, która powstała w 1998 roku na Uniwersytecie stanu Colorado w Boulder w Stanach Zjednoczonych. Celem organizacji jest oczywiście propagowanie idei podboju Marsa. Poza informacjami związanymi z MSP (historia, deklaracja założycielska, status, zarząd, raporty) znajdziemy tam wiele informacji ze świata astronautyki. Twórca stron to Prezes Zarządu MSP: Piotr Moskal

Loty kosmiczne - http://www.zeto.czest.pl/astro

Serwis poświęcony lotom kosmicznym a zwłaszcza załogowym, jego autorami są Waldemar Zwierzchlejski z Częstochowy (astro@zeto.czest.pl) i Maciej Stołowski z Koła (komax@pro.onet.pl). Serwis powstał 1 września 1998 roku, kiedy to w tej tematyce była jeszcze spora luka jeśli chodzi o witryny w języku polskim. Obecnie serwis odwiedzany jest przeszło 500 razy miesięcznie. Wielką zaletą serwisu jest przywiązanie większej wagi do treści niż bogatej oprawy, co zaowocowało szybkim "ładowaniem" stron. Informacje są aktualizowane nawet kilka razy dziennie. Do istniejących działów: Aktualności, Plany Lotów, Loty Załogowe, Astronauci dołączą niebawem działy poświęcone rakietom nośnym i sondom planetarnym. Ze względu na rzeczowość informacji witryna jest naprawdę warta odwiedzin.

Katedra Radioastronomii - http://www.astro.uni.torun.pl

Autorem serwisu i pomysłodawcą wyglądu jest mgr Grzegorz Hrynek (vario@astro.uni.torun.pl). Teksty pisane są pod okiem kierownika Katedry Radioastronomii Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. dr hab. Andrzeja Kusa (ajk@astro.uni.torun.pl). Witryna przedstawia działania Katedry i jest niezwykle bogata w informacje (j. polski i j. angielski). Znajdziemy tam przedstawienie pracowników od strony zadań i obowiązków, skład osobowy poszczególnych grup naukowych i technicznych, adresy, telefony i odnośniki do prywatnych stron pracowników katedry oraz odnośniki do stron grup badawczych ośrodka. Są tam także informacje techniczne i zdjęcia radioteleskopu 32m i 15m. Oddzielny dział poświęcony jest pracy 32m radioteleskopu, gdzie aktualny stan pracy jest odświeżany co minutę. Z serwisu możemy pobrać Podręcznik Operatora w którym opisane są w 12 rozdziałach dane techniczne 32m radioteleskopu, systemy odbiorcze, sterowanie, projekty badawcze, metody analizy danych. Całość uzupełniają linki do innych obserwatoriów i serwerów astronomicznych, połączenie z biblioteką oraz dwa serwery pogodowe.

URANOS - Klub Kosmicznej Ekspansji Cywilizacji - http://www.uranos.org.pl

Witrynę utrzymuje od 18.08.1998 roku "Grupa URANOS" (uranos@uranos.org.pl), która skupia ludzi zainteresowanych rozwojem cywilizacji człowieka i jej ekspansją w przestrzeń pozaziemską. Założycielami klubu są Andrzej K. Brandt i Zenon Kulpa. Wg członków klubu ekspansja ludzkości w kosmos jest koniecznym warunkiem dalszego rozwoju naszej cywilizacji a świadomość tego jest w społeczeństwie uboga. Mottem Grupy Uranos są słowa Konstantego Ciołkowskiego: "Ziemia jest kolebką ludzkości, ale nie można wiecznie żyć w kolebce". Na stronach klubu możemy zapoznać się z Manifestem czyli deklaracją programową klubu i jego działalnością. Znajdziemy tam dział "Polska i Polacy w badaniach kosmosu" oraz dobrze przygotowany dział "Mars" poświęcony eksploracji tej planety. Witryna zawiera spory zasób odsyłaczy do stron o tematyce astronomicznej. Jest też kilka zapowiedzi stron o których najlepiej dowiecie się z samego serwisu. Mimo iż serwis skierowany jest głównie do Polaków, to spora część stron posiada swoje odpowiedniki w języku angielskim.

Kosmologia - http://kosmologia.topnet.pl

Serwis zawierający dane na temat kosmologii, szczególnej i ogólnej teorii względności, ewolucji gwiazd, czarnych dziur, ludzi i odkrywców tego zakresu fizyki tworzy Mariusz Słowiński (mlowinski@ppaabank.com.pl) i prof. Jerzy Sikorski (fizjks@iftia.univ.gda.pl) z Uniwersytetu Gdańskiego. Motorem do powstania serwisu były wykłady o kosmologii na Wydziale Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Katowicach prowadzone zimą 1998/1999. Strony traktują o kosmologii w ujęciu ściśle matematycznym lecz zrozumiałym dla człowieka w 3 klasie szkoły średniej. Aparat matematyczny używanych na stronach nie jest jednak konieczny do zrozumienia istoty problemu. Serwis zawiera też liczne linki do stron polskich i zagranicznych oraz newsy dotyczące najnowszych odkryć kosmologicznych. Liczba odwiedzin to ok. 400 odsłon miesięcznie. Największą popularnością serwis cieszy się wśród studentów, którzy traktują go jako podręcznik. Ciekawostką jest fakt iż jeden ze studentów zdał egzamin z kosmologii na 6 korzystając jedynie z witryny Kosmologia !

Projekt SETI@Home - http://www.setiathome.pl

Oficjalny polski serwer projektu internetowych poszukiwań pozaziemskich cywilizacji prowadzi Tomasz Kokowski (Tomasz.Kokowski@put.poznan.pl). Serwis powstał w sierpniu 1998 roku i od samego początku cieszył się sporą popularnością. W ostatnim miesiącu odwiedzono go 1582 razy. Projektu SETI@Home - największego przedsięwzięcia naukowego w historii, poszukującego odpowiedzi na jedno z fundamentalnych pytań jakie sobie zadajemy: "Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?" nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Do 14 maja br. liczba polskich uczestników projektu przekroczyła 18700, z serwera załadowano ponad 35000 kopii różnych wersji programów klienta SETI@Home, powstało 348 zespołów polskich uczestników. Na stronach serwisu znajdziemy krótkie informacje o projekcie zarówno SETI jak i SETI@Home, dane statystyczne aktualizowane codziennie, aktualne nowinki dotyczące samego projektu. Przekonanie, że nie jesteśmy sami nie jest wymysłem XX wieku o czym świadczy motto projektu - słowa Metrodosa z Grecji (III w p.n.e.): "Twierdzić, że jesteśmy sami we Wszechświecie, to jakby zakładać, że na ogromnym zasianym polu mógłby wyrosnąć tylko jeden kłos pszenicy." Aha, dla tego, który pierwszy wykryje sygnał od obcej cywilizacji przewidziana jest spora nagroda! Może warto spróbować ?

AstroCD - http://www.astrocd.prv.pl

AstroCD to oferta skierowana do miłośników astronomii korzystających z komputera przy planowaniu obserwacji.

Na płytach AstroCD znaleźć można mnóstwo programów o tej tematyce. Wersja 1.2 zawiera ponad 150 programów! Programy są w wersjach pełnych, freeware, shareware, demo. Na płytach znajdują się także dodatki do programów: bazy gwiazd, dodatkowe fotografie oraz uaktualnienia. Autorzy programów astronomicznych mogą zamieszczać swoje dzieła w dowolnych wersjach na płytach AstroCD, co pozwoli im zwiększyć grono swych klientów. Płacący wysokie rachunki telefoniczne docenią z pewnością ofertę AstroCD. Autorem serwisu jest Jacek Szulc (Jacek.Szulc@apollo.aci.com.pl).

Almukantarat - http://www.camk.edu.pl/almukantarat

Serwis ten jest od 20 października 1999 roku internetową twarzą działającego od 1985 roku klubu "Almukantarat", który zajmuje się popularyzacją astronomii wśród młodzieży szkół średnich z całej Polski. W tym celu organizuje obozy, zimowiska, kilkudniowe seminaria. Spotkania mają na celu nie tylko przekazania interesującej wiedzy z zakresu astronomii, informatyki, matematyki i fizyki, ale dostarczeniu także rozrywki i są niezwykłą formą wypoczynku. Od 5 grudnia witryną opiekuje się Marcin Marszałek (azzie@staszic.waw.pl). Na stronie serwisu można znaleźć informacje o działalności klubu oraz wciąż rosnący zbiór linków do stron astronomicznych. Miesięcznie serwis jest odwiedzany ok. 300-400 razy. Członkowie klubu gorąco zapraszają wszystkich ośmioklasistów do działu "OBÓZ 2000", gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat organizowanego przez Almukantarat obozu dla ośmioklasistów w lipcu br.
http://www.camk.edu.pl/almukantarat/oboz2000.shtml

Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii - http://republika.pl/ozma

OZMA to coroczne spotkania miłośników astronomii z całej Polski, które organizowane są od 4 lat i dotychczas odbyły się w Niedźwiadach, Borównie i Urzędowie. Na pomysł stworzenia witryny wpadł Kamil Złoczewski (zlocz@priv2.onet.pl) pod koniec sierpnia 1999 roku, aby wspomóc organizację następnego zlotu, który odbędzie się w dniach 24-27 sierpnia 2000 we Fromborku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 czerwca. Wszyscy zainteresowani zlotem znajdą na stronach niezbędne informacje organizacyjne IV zlotu oraz wspomnienia i zdjęcia z poprzednich imprez.

Astronautyka - http://www.ptastronaut.org.pl/astronautyka/astronautyka.htm

Kwartalnik Polskiego Towarzystwa Astronautycznego. W 1956 roku został zatwierdzony przez Ministerstwo Oświaty do bibliotek liceów ogólnokształcących i zakładów kształcenia nauczycieli, naukowców i inżynierów. Obecnie pismo dostępne głównie w prenumeracie. Na stronach zamieszczono historię czasopisma, artykuły z poprzednich numerów, informacje o prenumeracie, fotogalerię oraz newsy agencji informacyjnej "InfoKosmos". Strony stworzył Mikołaj Frydrychowicz (mikif@interia.pl). UWAGA: To naprawdę ciekawe i kolorowe pismo kosztuje zaledwie: 4.50 zł !

Planetarium w Gimnazjum im. Jana Heweljusza w Potarzycy - http://friko3.onet.pl/kl/planpota

Pierwsze amatorskie planetarium zbudowane w szkole podstawowej w Polsce powstało w Potarzycy k. Jarocina. Stronę stworzył nauczyciel fizyki i plastyki w gimnazjum Andrzej Owczarek (planpota@friko3.onet.pl) oraz jego syn - Piotr Owczarek we wrześniu 1999 roku. Strona została szybko dostrzeżona przez wszystkie serwisy internetowe zajmujące się astronomią. Magazyn komputerowy "ENTER" zaliczył stronę do najciekawszych stron poświęconych astronomii w polskim internecie.

ASTROKRAK - http://www.astronomica.com/astrokrak/

Astrokrak to producent sprzętu do obserwacji astronomicznych. Strona powstała w 1998 roku aby zdobyć klientów wśród internautów. Obecnie 80% wszystkich zamówień pochodzi z internetu. Funkcję webmastera pełni tegoroczny maturzysta z V LO w Krakowie - Michał Drahus (traktor@v-lo.krakow.pl). Poza możliwością zamówienia sprzętu, goście mogą skorzystać także z porad autorów strony.

Astronomia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika - http://www.astri.uni.torun.pl/centrum

Bardzo ładnie i estetycznie przygotowane strony poświęcone Obserwatorium na UMA. Znajdziemy tam historię obserwatorium, etapy rozwoju, strukturę organizacyjną UMA, profil badawczy. Poza tym informacje na temat współczesnych nurtów badań, gwiazd w późnych stadiach ewolucji, struktury i ewolucji Galaktyki, radioastronomii i mechaniki nieba. Wszystko we wspaniałej oprawie graficznej.

Katalogi z odnośnikami dotyczącymi astronomii:
+ CZAS NA LINKS - NAUKA / ASTRONOMIA (1156 LINEK) - http://www.cnl.tonet.pl/astronom.htm

+ INTERIA.PL - NAUKA I TECHNIKA / ASTRONOMIA (72 LINKI) - http://katalog.interia.pl/id/query?kk=1226&kl=21&eng=g

+ ONET.PL - NAUKI ŚCISŁE / ASTRONOMIA I ASTRONAUTYKA (186 LINEK): - http://katalog.onet.pl/nauka_i_edukacja/nauki_scisle/astronomia_i_astronauty ka/

+ WIRTUALNA POLSKA - EDUKACJA I NAUKA / ASTRONOMIA (185 LINEK) - http://katalog.wp.pl/www/Edukacja_i_Nauka/Astronomia/

+ WIRTUALNA POLSKA - EDUKACJA I NAUKA / ASTRONAUTYKA (34 LINKI) - http://katalog.wp.pl/www/Edukacja_i_Nauka/Astronautyka/


Artykuł został przygotowany przez największy niekomercyjny
polski serwis z odnośnikami Czas Na Links. Polecamy!
+ CZAS NA LINKS - www.cnl.tonet.pl

[spis treści][do góry]