WebReporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= CO SŁYCHAĆ? =-
WebReporter nr 06 - 2000.06.15 Dariusz Majgier - Cobretti, www

OBOP: Korzystanie z Internetu w Polsce

OBOP: Korzystanie z Internetu w Polsce W kwietniu 2000 r. TNS OBOP przeprowadził kolejne badanie użytkowników Internetu w ramach cyklicznego sondażu Interbus prowadzonego co miesiąc na ogólnopolskiej próbie ponad 2 tys. osób w wieku 15 i więcej lat. Celem badania jest monitorowanie dostępu do Internetu, korzystania z Internetu oraz badanie popularności głównych portali i witryn internetowych w Polsce. Wyniki prezentują się następująco:

1. Dostęp do Internetu

- W kwietniu dostęp do Internetu (bez względu czy korzystano z niego, czy też nie) deklarowało 16 proc. respondentów, co odpowiada około 4,9 mln osób w całej populacji (w tym 4 proc. nie korzysta z Internetu, choć posiada do niego dostęp).

- Zainteresowani uzyskaniem dostępu do Internetu w ciągu najbliższych 6 miesięcy stanowili 4 proc. całej grupy badanych, co odpowiada około 1,2 mln osób w całej populacji. Ponad 3 z nich planuje korzystać z Internetu w domu.

2. Korzystanie z Internetu w populacji internautów

- Wśród tych, którzy korzystali z Internetu w ostatnim czasie, najwięcej było takich, którzy zajrzeli do niego "dzisiaj lub wczoraj" (30 proc.), a następnie: w ciągu ostatnich 3 dni (15 proc.), w ciągu ostatnich 7 dni (23 proc.), w ciągu ostatnich 2 tygodni (11 proc.), w ciągu ostatnich 4 tygodni (10 proc.).

- W ciągu ostatniego tygodnia poprzedzającego pomiar do Internetu zajrzała zatem zdecydowana większość (68 proc.) badanych korzystających z Internetu.

3. Regularni użytkownicy Internetu

- 88 proc. uważa się za regularnych użytkowników Internetu. 25 proc. to regularni użytkownicy z minimum sześciomiesięcznym stażem. 24 proc. korzysta regularnie od ponad 6 miesięcy, zaś nie dłużej niż rok. 26 proc. korzysta regularnie z Internetu już od 1 - 2 lat, zaś 14 proc. od co najmniej 2 lat (w tym 2 proc. od co najmniej 5 lat).

4. Miejsce korzystania z Internetu

- Dom, jako najczęstsze miejsce korzystania z Internetu, wskazywał co czwarty respondent (25 proc.). Podobnie rzecz się miała w przypadku korzystania z Internetu w pracy (26 proc.) oraz w szkole, uczelni (26 proc.). 11 proc. korzysta z Internetu dzięki uprzejmości przyjaciół i znajomych. Natomiast 9 proc. zadeklarowało, że najczęściej korzysta z Internetu w kawiarni internetowej.

5. Cele korzystania z Internetu

- Internauci wykorzystują Internet przede wszystkim w celu uzyskania informacji, które są przydane w pracy, czy nauce (79 proc.) oraz aby rozwijać własne zainteresowania, hobby (60 proc.). 53 proc. korzysta z poczty elektronicznej, zaś 29 proc. wykorzystuje Internet w celu nawiązania kontaktów z innymi, czy prowadzenia rozmów. 7 proc. dokonuje zakupów za pośrednictwem Internetu oraz 7 proc. korzysta z usług finansowych on-line.

6. Przeglądanie stron WWW

- Do wybranych stron WWW Internauci docierają najczęściej poprzez wpisanie adresu (44 proc.) oraz za pośrednictwem wyszukiwarki (39 proc.). Znacznie rzadziej docierają do nich klikając w bannery (5 proc.) i linki (3 proc.).

- Rozrywka (71 proc.) oraz serwisy informacyjne (59 proc.) stanowią najczęściej wymieniane cele internetowych poszukiwań na stronach WWW. Wysoko w hierarchii ważności celów surfowania po Internecie znalazły się również poszukiwanie informacji o konkretnych firmach i produktach (45 proc.) oraz przeszukiwanie baz danych (47 proc.).

7. Czytelnictwo on-line

- Coraz więcej Internautów wykorzystuje Internet w celu czytania polskich (32 proc.) oraz zagranicznych (15 proc.) gazet, magazynów i czasopism.

- Najwięcej osób korzystających z Internetu odwiedzało stronę internetową "Gazety Wyborczej" (16 proc.) i "Rzeczpospolitej" (8 proc.). Spośród tygodników najczęściej odwiedzano "Wprost" (5 proc.) oraz "Politykę" (4 proc.).

8. Adres e-mailowy

- 35 proc. korzystających z Internetu dysponuje własnym adresem e-mailowym (w tym 10 proc. posiada więcej niż jeden adres). 18 proc. nie posiada co prawda prywatnego konta, ale ma możliwość otrzymywaniu i wysyłania poczty.

- 37 proc. posiadających konto e-mail korzysta z konta służbowego, 39 proc. posiada bezpłatne prywatne konto, zaś 10 proc. - płatne konto.

- 2/3 badanych wykorzystuje konto e-mail do korespondencji z przyjaciółmi i znajomymi.

9. Własna strona WWW

- 12 proc. korzystających z Internetu posiada własną stronę WWW.

10. Znajomość i korzystanie z najpopularniejszych portali internetowych

- Wśród portali wymienianych spontanicznie oraz pod wpływem bodźca w postaci karty z kolorowymi logotypami (znajomość wspomagana) najwięcej wskazań uzyskały (kolejność ze względu na znajomość wspomaganą):

Znajomość portali
Nazwa portaluZnajomość spontanicznaZnajomość wspomagana
Onet43 proc.65 proc.
Wirtualna Polska36 proc.58 proc.
Yahoo!25 proc.49 proc.
Altavista24 proc.44 proc.
Netscape 10 proc.22 proc.
TP Internet10 proc.23 proc.
Interia 9 proc.25 proc.

- Respondenci odpowiadali również na pytanie o korzystanie z portali "kiedykolwiek", "w ciągu ostatniego miesiąca" oraz o "korzystanie najczęściej. Wyniki przedstawia poniższa tabela (kolejność ze względu na "korzystanie najczęściej"):

Korzystanie z portali
Nazwa portaluKorzystanie kiedykolwiekKorzystanie w ciągu ostatniego miesiącaKorzystanie najczęściej
Onet55 proc.46 proc.38 proc.
Wirtualna Polska49 proc.42 proc.20 proc.
Altavista 40 proc.28 proc.16 proc.
Yahoo!41 proc.19 proc. 5 proc.
Netscape 13 proc. 8 proc. 5 proc.
TP Internet 13 proc. 8 proc. 5 proc.
Interia 13 proc. 7 proc. 2 proc.



+ OBOP - www.obop.com.pl

[spis treści][do góry]