WebReporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= CO SŁYCHAĆ? =-
WebReporter nr 06 - 2000.06.15 Dariusz Majgier - Cobretti, www

Raport 2000 Worldwide Web 100

Wyniki opublikowanych przez Novella badań "2000 Worldwide Web 100" wykazały, że duże firmy europejskie bardzo intensywnie dążą do wykorzystywania stron internetowych jako źródła nowych przychodów. Według tych badań Internet jest obecnie postrzegany przez duże przedsiębiorstwa jako poważne narzędzie biznesowe, które umożliwia osiąganie większych zysków.

Badania opracowane niedawno przez Forrester Research wykazały, że mający następować do 2003 r. coroczny ponad 100 proc. wzrost wartości handlu elektronicznego spowoduje osiągniecie przez europejski rynek przychodów z tytułu sprzedaży online w wysokości 1,5 tryliona USD. Dzięki temu firmy ze Starego Kontynentu staną się ważnym udziałowcem globalnej gospodarki internetowej, która w 2004 r. osiągnie wartość 6,9 tryliona USD.

Raport ten podkreśla jednak, że sama obecność w sieci WWW już nie wystarczy. Strony internetowe muszą odgrywać rolę sieciowego przedłużenia przedsiębiorstwa, a rozwiązanie problemów bezpieczeństwa i prywatności klientów ma kluczowe znaczenie dla wykorzystania tego olbrzymiego potencjału.

W ramach badań przeprowadzonych na zlecenie Novella przez Londyńską Szkołę Ekonomiczną i Nauk Politycznych (London School of Economics and Political Science) przyjrzano się 100 największym firmom międzynarodowym świata, które znajdują się na liście Fortune 500 i oceniono, w jaki sposób wdrażają one swoje strategie internetowe. Tegoroczny raport podkreśla silniejsze zaangażowanie firm europejskich w handel elektroniczny oraz wskazuje na występowanie kilku nowych tendencji.

- Firmy europejskie ponownie wykazały się silnym zaangażowaniem w prowadzenie handlu elektronicznego - w pierwszej 20 znalazło się 10 dużych przedsiębiorstw ze Starego Kontynentu. Deutsche Bank awansował z 7. miejsca na sam szczyt listy.

- Podział regionalny kształtował się następująco: w pierwszej 30 znalazło się 14 firm z USA, 13 z Europy i 3 z Japonii. Oznacza to, że wreszcie skończyła się amerykańska dominacja na polu handlu elektronicznego.

- Strona internetowa przestała być już tylko reprezentacyjnym gadżetem. Obecnie 53% badanych firm oferuje na swoich stronach jakąś formę handlu elektronicznego, np. możliwość składania zamówień i uiszczania płatności online - w ubiegłym roku takich firm było zaledwie 36%. Ponadto prawie 28% stron internetowych pozwala na składanie zamówień klientom z różnych krajów - wzrost w stosunku do ubiegłorocznych 20%.

- 80 proc. badanych stron internetowych próbuje w jakiś sposób rozwiązywać problemy bezpieczeństwa online (wzrost w stosunku do ubiegłorocznych 45%). Jeszcze więcej firm (85%) zagwarantowało ochronę prywatności klientów, podczas gdy w 1999 r. ich odsetek wynosił 63%.

- W odróżnieniu do najlepszej 30 badanych firm, którym udało się osiągnąć znakomite wyniki, zdecydowanie większa liczba badanych firm straciła swe pozycje, ponieważ ich strony internetowe są źle zaprojektowane i trudno się po nich poruszać. 28% przedsiębiorstw nie potrafiło w pełni wykorzystać potencjału swoich stron internetowych, gdyż wdrożyły one banalne projekty i zastosowały nienajlepszą strukturę całego serwisu. Poza tym informacje ułatwiające przywiązanie klientów i akcje promocyjne były obecne tylko na 22% badanych stron internetowych, a same akcje promocyjne miały czysto sieciowy charakter tylko w przypadku 15% stron.

Przeprowadzone badania polegały na zasymulowaniu serii transakcji handlowych przeprowadzanych między klientem a daną firmą: od sprawdzania cen i informacji o produktach, poprzez składanie zamówień i uiszczanie płatności, aż po obsługę posprzedażną. LSE przebadała strony internetowe 109 firm działających w 8 sektorach gospodarki, przy czym niemal wszystkie te przedsiębiorstwa były notowane na ogólnoświatowej liście Fortune 500. Badaniom poddano 15 najlepszych firm (pod względem wysokości przychodów) z następujących branż: motoryzacja, elektronika, finanse, media, farmaceutyka, sprzedaż detaliczna, turystyka i telekomunikacja. Przy opracowywaniu listy 100 najlepszych firm brano pod uwagę jakość strony internetowej i jej wartość dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Pełną treść raportu "2000 Worldwide Web 100" można znaleźć w Internecie.

+ 2000 WORLDWIDE WEB 100 - www.novell.com/uk/company/2000www100.html
+ NOVELL - www.novell.com

[spis treści][do góry]