BizReporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= ZARZĄDZANIE =-
BizReporter nr 06 - 2000.06.05 Agnieszka Zielonka - Sujkowska

Jak wybierać zawód? Jak zrobić karierę?

Zawód

Dość rzadko spotykamy ludzi, którzy od dziecka wiedzą co chcą robić w życiu i cały czas dążą do celu. Najczęściej wybieramy zawód pod wpływem marzeń, mody, rodzinnych tradycji czy ambicji, zdolności albo przez przypadek: nie dostaliśmy się na ten kierunek studiów, zdajemy na inny. Nasz wybór weryfikuje czas. Jeśli nie wiesz na jaki zawód się zdecydować, zastanów się nad tym, rozważ wszystkie możliwości. A przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

1. Jeśli marzysz o tym by być aktorką czy archeologiem, czy robisz coś konkretnego w tym kierunku: chodzisz na warsztaty teatralne, do muzeum, teatru, czy tylko marzysz i już?

2. Co jest dla ciebie najważniejsze w pracy: zaspokajanie własnych zainteresowań, zarabianie coraz większych pieniędzy, robienie kariery, zdobywanie prestiżu, władzy, popularności, niezależność finansowa i społeczna?

3. Jakie wsparcie otrzymujesz od rodziny? Czy dopinguje cię, wspiera wiedzą i doświadczeniem, pomaga finansowo w rozkręceniu interesu, czy też mówi ''po co ci to'', ''to nie ma sensu'', ''i tak się nie uda'', ''pomożemy ci, ale tylko pod warunkiem, że wybierzesz np.: prawo''.

4. Jak wyobrażasz sobie miejsce i tryb pracy dla ciebie idealnej? Miejscowość w której mieszkasz, czy nowe miejsce? Stałe godziny pracy, etat, poczucie bezpieczeństwa, czy ryzyko i niezależność?

5. Czy chcesz mieć dzieci? Jeżeli tak, to czy decydujesz się podporządkować karierę zawodową życiu rodzinnemu (przerwa, urlop wychowawczy, zawód umożliwiający pracę w domu), czy rodzinę planom zawodowym.

6. Co da ci największą satysfakcję w zawodzie? Jakie masz szanse by ten sukces osiągnąć?

7. Czy zastanowiłeś się co zrobisz jeśli nie znajdziesz pracy w zawodzie lub będziesz musiał go zmienić?

Pamiętajmy o jednym, wszystkie odpowiedzi na te pytania są dobre - jeśli są szczere, bo pomagają zastanowić się nad decyzją lub ułatwić jej podjęcie, właściwie ocenić sytuację. Nie ma więc odpowiedzi gorszych, czy lepszych. Często nawet jeśli ogólny wynik jest ponury, mobilizuje nas do podjęcia wysiłku. Pokazuje też nam, w którym kierunku działać, a przecież o to chodzi.

Kariera

Jak oni to robią? Jestem tak samo dobry i nic! Takie myśli często pojawiają się w naszej głowie, kiedy ktoś znajomy awansuje, a my tkwimy cały czas w tym samym miejscu. I czujemy się coraz bardziej zniechęceni, sfrustrowani, a nie ma nic gorszego. Jak oni to robią? Proszę bardzo:

1. Ważną rzeczą jest rozgłaszanie swoich osiągnięć. Nie wystarczy dobrze pracować i odnosić sukcesy, ale trzeba je jeszcze pokazać światu. Mówmy o swoich efektach zawsze i wszędzie. Jeśli się sami nie pochwalimy to mała jest szansa, że ktoś to zrobi za nas.

2. W gronie współpracowników, podczas spotkań służbowych nie narzekajmy, nie krytykujmy, ale opowiedzmy co się nam dzisiaj udało załatwić, z czego się cieszymy, jaki sukces udało się nam odnieść. To tworzy wokół nas atmosferę ludzi, którym się wiedzie.

3. Zostawiajmy ślady naszej pracy - przedstawiajmy na piśmie projekty, róbmy konspekty, wysyłajmy e-mail`e, w spornych kwestiach prowadźmy korespondencję. Wbrew pozorom da nam to więcej czasu dla siebie, lepiej zorganizuje pracę i powstrzyma od manipulacji naszą osobą.

4. Nie obawiajmy się zabrać głosu na zebraniach, czy konferencjach - pokażemy się jako osoby kompetentne i aktywne, zwrócimy na siebie uwagę.

5. Grajmy na własny rachunek. Nawet pracując w zespole liczmy na siebie i pamiętajmy o swoim celu.

6. Chrońmy swoje pomysły - rozgłaszajmy propozycje publicznie, by jak najwięcej osób wiedziało, że to my jesteśmy autorem tego rozwiązania. Domagajmy się, abyśmy mogli podpisywać się pod własnymi projektami.

7. Patrzmy do przodu. Jeśli popełniliśmy błąd zastanówmy się co mogliśmy zrobić w tej sytuacji innego, wyciągnijmy wnioski i odłóżmy sprawę na półkę skupiając się na wydarzeniach obecnych. I nie pozwólmy na porównywanie nas do innych.

8. Często używajmy zaimka ''ja'' zamiast bezosobowego ''zrobi się'' lub solidarnego ''zrobimy''. Bierzmy odpowiedzialność za swoje czyny, ale i wyciągnijmy z tego korzyści.

9. Nie bójmy się przyznać, że chcemy zrobić karierę.

Autorka jest psychologiem DynaMind Studium Technik Umysłowych.

PSYCHOEDUKACJA - szkolenia modelowane dla firm, między innymi:
skuteczna komunikacja w firmie i z klientem, sztuka współdziałania, dobra autoprezentacja, psychologia sprzedaży, telemarketing, negocjacje handlowe, efektywne prezentacje, retoryka, zarządzanie czasem, zamiana konfliktu we współpracę, techniki antystresowe
BEZPŁATNE PREZENTACJE
DOŚWIADCZENI TRENERZY
REKOMENDACJE FIRM Z CAŁEJ POLSKI

DORADZTWO ZAWODOWE - REKRUTACJA - ŚCIEŻKI KARIERY

Zadzwoń po bliższe informacje: (058) 624 05 09, (058) 624 34 54
www.razem.pl

[spis treści][do góry]