Wstęp   Ludzie Internetu   Darmowa Sieć   Ciekawe Stronki   [Pobieranie Plików]
Krytyk   Kursy   Poczytaj   Listy   Ankieta   Reklama   Redakcja   Interek+   Prenumerata


ściąganie nie zawsze zdrowe...


Jeśli pliki, które ściągasz z internetu nie przekraczają wielkością 5 KB to nie czytaj tego działu, bo to tylko strata czasu. Dzisiejszy temat został stworzony dla osób, które budzą się ze spokojnego snu z krzykiem, widząc kolejny zrywany plik, którego ściąganie zajęło im około sześć godzin. To straszne. To nieludzkie.

ściąganie to sztuka???

Bez większego zastanowienia stwierdzimy, że ściąganie jest rzeczą z którą na codzień mamy do czynienia np. ściąganie w szkole, ściąganie spodni, ściąganie obrazu ze ściany, a także ściąganie wiadomości z internetu. To właśnie z tym ostatnim będziemy mieli najwięcej problemów, a co gorsza jeśli naszym celem stanie się 24 MB plik z serwera australijskiego. Przy jakości naszych sieci nie mam pojęcia czy ktoś z nas odważy się na takie posunięcie. Zerwane połączenie przed zakończeniem ściągania, zepsute nerwy, zniszczone zdrowie, nadwyżka w rachunku telefonicznym.

Babciu i po co to wszystko???

Są to programy, które pracują w tle czuwając nad tym, aby po zerwaniu pliku, informować nas o tym i ściągać go ponownie, ale od momentu w którym nastąpiło zerwanie. Polega to na ściąganiu pliku na raty. Możemy ściągać go przez rok po jednym KB i nadal będziemy mieli na dysku to co zdarzyliśmy ściągnąć do ostatniej sesji. Oczywiście róże obok opisu programu są naszym systemem oceniania. Sześć róży to program najlepszy, a 1 to najgorszy:

1. Go!Zilla
Program działa na zasadzie identycznej jak GetRight, dodatkowym plusem za który otrzymuje piątą gwiazdkę jest jego grafika, można się w niego wpatrywać, bo wraz ze wzrostem ściągniętego pliku na dysku program generuje obrazek z tych, które znajdują się w jego standartowym wyposażeniu, tzn. obrazek pokazuje się po kawałeczku, aż plik skończy się ściągać, a obrazek będzie już cały. Dodatkowym plus i szósta róża, która decyduje o wygranej Go!Zilli jest jej status, ponieważ Go!Zilla jest programem Freeware, co oznacza, że nie ma żadnych ograniczeń i jest darmowa!!!

2. GetRight
Jeden z bardziej znanych programów, który jak sama nazwa wskazuje służy do prawidłowego ściągania plików z sieci. Mechanizm programu polega na tym, że po każdym zerwaniu połączenia z serwerem program zapamiętuje stan końcowy pobierania pliku, w którym nastąpiło zerwanie i przy następnym włączeniu programu będzie on ściągał plik od momentu w którym nastąpiło serwanie. Super, super. Interfejs programu jest ciekawy, ale nie lepszy od Go!Zilli. Dodatkowym plusem za który program dostaje piątą róże jest dostępność wersji polskiej w internecie, należy ją tylko ściągnąć, zainstalować i cieszyć się polską wersją programu. Program nie otrzymał szóstej róży, gdyż nieznośnie przypomina o potrzebie jego rejestracji. Tak, tak to program typu Shareware, należy go zarejestrować po 30 dniach.

3. Teleport Pro
Jest to programik z zupełnie innej beczki, jednak służy także do ściągania plików. Program ten pomaga nam jednak w ściąganiu całych witryn. Wystarczy, że wpiszemy adres witryny oraz kryteria według których ma być ściągana (np. tekst i grafika, sam tekst, tekst i grafika oraz muzyka, wszystko) i wybrać jeszcze miejsce, w którym to wszystko ma zostać zapisane, a potem wcisnąć PLAY i czekać, aż witryna zostanie pobrana, a następnie już tylko rozkoszować się jej oglądaniem off-line. Ostatnią wersją progamu jest niestety wersja 1.91 z grudnia 1998 roku, ale i tak radzi sobie doskonale, program nie zarejestrowany posiada ograniczenie do 500 ściągniętych plików z każdej witryny, a w przypadku ściągania rozbudowanych serwisów jest to naprawde niewiele. Ostatecznie przyznajemy tylko lub aż cztery róże.

4. NewsBin
Program ten służy do zasysania binariów z Usenetu. Binaria są to obrazki (zdjęcia, animacje), które można ściągnąć z określonej grupy dyskusyjnej. Dzięki temu programowi otrzymujemy ściągniete pliki z obrazkami bez potrzeby ściągania tekstu, najczęściej w języku angielskim. Wystarczy wpisać nazwe serwera grup, a potem adres danej grupy i codziennie ściągać nową porcję obrazków. Bomba.

Za miesiąc: Search, czyli szukam pliku w sieci

 Numer 2/2000
Wydanie: 20 maj 2000
Wszelkie Prawa Zastrzeżone