Reporter

Cofnij
Strona główna
Poprzedni artykułNastępny artykuł


-= LITERATURA =-
Reporter nr 06 - 2000.06.25 Katarzyna Majgier - Danio, www

Męskie sprawy

Mario Vargas Llosa "Wyzwanie" * "Szczeniaki"

zdjecie
"Wyzwanie" i "Szczeniaki" Mario Vargasa Llossy - autora m.in. "Rozmowy w katedrze", czy "Pantaleona i Wizytantek" to nie lada gratka dla wszystkich miłośników prozy latynoamerykańskiej. Książka, wydana przez Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza zawiera zbiór opowiadań "Wyzwanie" z 1959 roku oraz opowiadanie "Szczeniaki" z 1967 roku.

Wspólnym mianownikiem łączącym oba dzieła jest po pierwsze specyficzna, charakterystyczna dla Vargasa Llosy "nieliniowa" narracja, a po drugie tematyka opowiadań, oscylująca wokół "męskości" - rozumianej "po latynoamerykańsku" - tzw. "machismo".

Bohaterami opowiadań są mężczyźni, którzy przeżywają typowo męskie, w ich pojęciu, problemy, takie, jak obrona honoru, przemoc, pokonanie strachu przed przeciwnikiem, zdobycie władzy, szacunku, czy kobiety, a także wreszcie sama męskość w najbardziej tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

Męskie problemy prześladują bohaterów opowiadań Llosy od bardzo wczesnej młodości, czego dowodzą opowiadania "Szefowie", "Niedziela" i pierwsze rozdziały "Szczeniaków". Każde jedno z nich stanowi ciekawe studium psychologiczne i socjologiczne.

"Szefowie" to opowiadanie o przywódcach buntu w szkole - takiej starej, dobrej, prywatnej, męskiej szkole, z tradycjami, w której nagle znalazł się nowy dyrektor, usiłujący owe tradycje zmodyfikować, co nie poszło w smak wychowankom- zdyscyplinowanym chłopcom z dobrych domów. Poznając opowiadaną w pierwszej osobie historię samego buntu dowiadujemy się także wielu szczegółów związanych z relacjami między jego przywódcami i dotychczasowymi wydarzeniami wewnątrz ich grupy.

"Wyzwanie" to z kolei opowieść o konflikcie pomiędzy nieco starszymi mężczyznami, walce o honor, przemocy i strachu, które stanowią także ważny motyw kolejnego opowiadania - "Młodszy brat" - historii trochę przypominającej westerny, zawierającej jednak wątek buntu przeciwko surowym zasadom machismo.

"Niedziela" daje nam pewne pojęcie o tym, do czego ów kult własnego honoru może skłonić racjonalnych na pozór młodych ludzi. Zawiera kolejne studium strachu i desperacji, podobnie zresztą, jak następne opowiadanie "Gość", w którym spotykamy jednego z bohaterów, przewijających się przez wiele powieści Vargasa Llosy - sierżanta Litumę.

Ostatnie opowiadanie - "Dziadek" to nieco zabawna, a nieco makabryczna opowieść o przygodzie pewnego starszego pana.

Druga część książki - opowiadanie "Szczeniaki" to dłuższa i bardziej rozbudowana historia przygód grupy młodych ludzi, oscylująca wokół następstw wypadku, któremu jeden z nich uległ w dzieciństwie.

Wszystkie opowiadania przenoszą nas w specyficzny klimat Ameryki Południowej w połowie naszego stulecia - leniwe gorące popołudnia na skąpanych w słońcu, parnych avenidas małych miasteczek.

Polecam te książkę przede wszystkim tym, którzy lubią ten klimat - czy to w książkach Cortazara, czy też w filmach Rodrigueza.

Autor: Mario Vargas Llosa
Tytuł: Wyzwanie * Szczeniaki
Przekład: Andrzej Nowak, Carlos Marrodan Casas
Objętość: 148 s.
Wydawnictwo: Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA
Rok wydania: 2000

Książki wydawnictwa MUZA można kupić także w sklepie internetowym.
sklep: http://sklep.muza.com.pl/cgi-bin/minivend/sklep.cgi

UWAGA
Wydawców i księgarnie zachęcamy do przysyłania najnowszych pozycji książkowych, które na łamach Reportera chętnie opiszemy. Zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt z redakcją: redakcja@reporter.pl

[spis treści][do góry]