otwiera osobne okno z mapązamyka okno

 

 

Gmach głowny Uniwersytetu Wrocławskiego

Rynek - Plac Gołebi

Katedra Magdaleny

Świdnicka

RYNEK

Położony u wylotu ul. Świdnickiej, Oławskiej, Kurzego Targu, Wita Stwosza, Kuźniczej, Odrzańskiej, Św.Mikołaja i obok pl. Solnego, ma kształt prostokąta o wymiarach 173x208 m. Należy do największych tego typu założeń urbanistycznych w Europie a jego powstanie przypada na lata dwudzieste lub trzydzieste XIII wieku. Wraz z rynkiem wytyczono 11 ulic biegnących - tak jak dziś - prostopadle do niego. Z czasem powstał tzw. rynek pomocniczy (pl. Solny) oraz ulice idące równolegle do rynku.

RATUSZ

 Jego poprzednikiem wznoszącym się w tym samym miejscu był Dom Kupców, który powstał w drugiej połowie XIII w. Był to obiekt prostokątny dwunawowy z wejściami od wschodu i wieżą z zachodu, położony równolegle do zbudowanych nieco później sukiennic i kramów.
 W 1273 r. słyszymy o piwnicach, w których sprzedawano wino, w 1299 i 1301 r. w księdze Henricus pauper mowa już o ratuszu.
 Ratusz - jest jednym z najwspanialszych zabytków miasta i zarazem budowlą unikatową w skali środkowoeuropejskiej. W zniesiony na planie prostokąta nieco ukośnie w stosunku do zabudowy Rynku, został pokryty trzema równoległymi dachami, a wieżę zaś po stronie północno-zachodniej wieńczy renesansowy hełm z latarnią. Na uwagę zasługują dekoracyjne fasady - szczególnie wschodnia i południowa.